Dlaczego nie wyrzucamy skórki pomarańczy?

Skórka pomarańczy dla wielu bywa tylko odpadkiem, wyrzucanym do śmieci. Ale my skórki nie wyrzucamy, bo tak naprawdę jest ona cennym składnikiem zielarskim, który po pierwsze ma szerokie działanie, a po drugie jest łatwy do samodzielnego przygotowania.

Suszona skórka pomarańczy reguluje nasze Centrum, czyli Żołądek i Śledzionę ? to znaczy, że stosuje się ją w przypadku braku apetytu, osłabionego trawienia, nudności, we wzdęciach i uczuciu dyskomfortu z powodu zastoju pokarmu w żołądku, w przypadku gazów i kolki jelitowej. Oprócz tego suszona skórka pomarańczy jest pomocna w usuwaniu wilgoci i śluzu ? to znaczy, że jest stosowana przy spowodowanymi tymi czynnikami uczuciu dyskomfortu w klatce piersiowej i nadbrzuszu czy duszności w klatce piersiowej z nieżytem nosa.

Pamiętajmy, że suszona skórka pomarańczowa najlepiej działa w odpowiednio dobranych mieszankach ziołowych, więc warto zdać się na specjalistę w tej dziedzinie. Samodzielnie możemy ją jednak stosować jako dodatek do herbat, naparów i kompotów. Poza swym dobroczynnym działaniem skórka posiada bowiem również odświeżający i słodki aromat.

Samodzielne przygotowanie suszonej skórki pomarańczowej jest bardzo proste.

Należy wziąć pomarańczę ? najlepiej z pewnego źródła i niepryskaną, ale jeśli nie mamy do takich dostępu, bierzemy zwykłą ze sklepu ? i porządnie wyszorować ją druciakiem lub szczotką do warzyw. Następnie obrać cienko skórkę (my robimy to obieraczką do ziemniaków),

włożyć ją do słoika lub kubka i zalać wrzącą wodą. Odstawić na 24 godziny, a później wypłukać pod bieżącą wodą, osuszyć i pociąć na kawałki (my tniemy ją nożyczkami do ziół).

Pociętą skórkę umieścić na talerzu i odstawić do wyschnięcia (można na parapet nad kaloryferem). Gotowe! Wysuszoną skórkę przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku.

W podobny sposób można również przygotować skórkę cytryny, mandarynki czy limonki. Mają one inne właściwości niż skórka pomarańczy, ale również świetnie sprawdzą się jako dodatek do herbat, naparów i kompotów.

 

 

Literatura:

Ross J. A Clinical Materia Medica. 120 herbs in Western Use. 2010. Verlag fur Ganzheitliche Medizin Dr. Erich Wuhr GmbH, Bad Kotzting/Bayer. Wald, Germany.