Niesłusznie zapomniane kompoty

Kompoty nie cieszą się dziś wielką popularnością. Dla wielu osób są złym wspomnieniem z dzieciństwa, a niektórzy kompotów w ogóle nie znają, bo przecież już dawno te przetwory zostały wyparte przez soki w kolorowych kartonach, gazowane napoje i supermodne smoothies.
Tymczasem kompoty to naprawdę drogocenny napitek. A teraz latem, drogocenny podwójnie: raz, ze względu na swoje właściwości (o których za chwilę), dwa, ze względu na obfitość owoców, na które właśnie nastał sezon.

Właściwości kompotów

Wszystkie owoce, niezależnie od postaci, w której je spożywamy, nawilżają organizm. Jednak kompoty dodatkowo odżywiają yin oraz ? w przeciwieństwie do surowych soków czy smoothies ? nie uszkadzają Qi i nie wprowadzają patologicznej wilgoci do organizmu, ponieważ są gotowane. Kompoty posiadają również zdolność odbudowy Krwi, zwłaszcza jeśli dodamy do nich czerwonego wina (kompot z winem należy zagotować, wówczas alkohol ulotni się, a właściwości wina pozostaną).

 Z jakich owoców?

Kompoty można przyrządzić z większości owoców. Teraz, latem, warto wykorzystać te, na które jest właśnie sezon: truskawki, czereśnie, wiśnie, porzeczki, agrest, morele, śliwki. Do kompotów dodajemy rozgrzewające przyprawy: wanilię, cynamon (laski, utłuczone w moździerzu lub gałązki cynamonu), imbir (kawałek świeżego imbiru), goździki, gałkę muszkatołową, kardamon (ziarenka, utłuczone w moździerzu). Przyprawy należy dawkować odpowiednio do pogody: gdy na dworze panuje upał, sypiemy ich mniej, kiedy jest zimno, można zrobić kompot bardziej rozgrzewający. Można również dodać bakalie: rodzynki, daktyle (zamiast cukru), jagody goji (dla wzmocnienia Krwi), suszoną skórkę pomarańczy lub cytryny.
Można na przykład przygotować kompot z wiśni, cynamonu i czerwonego wina.

 Przygotowanie kompotu

Przygotowanie kompotu nie jest trudne. Należy umyć owoce, zasypać je cukrem (najlepiej nierafinowanym trzcinowym) i odstawić, by puściły sok. Wówczas należy dodać przyprawy (oraz ewentualnie czerwone wytrawne wino) i zagotować owoce z sokiem, a następnie dolać wodę (tyle, by uzyskać odpowiednie dla siebie smak i koncentrację kompotu) i ponownie zagotować. I gotowe, można pić.

[Nie podajemy tu dokładnych proporcji, ponieważ każdy może dostosować smak i intensywność kompotu do swoich upodobań]

 

Używamy ceramiki wykonanej ręcznie na Mazurach przez Aleksandrę Mysiorską!