Wzmocnienie Krwi i kuleczki z melasą

W medycynie chińskiej Krew ma inne znaczenie niż krew w medycynie zachodniej.

 

W medycynie chińskiej Krew jest skoncentrowaną formą Qi, nie można więc ich oddzielić. Krew powstaje głównie z Qi produkowanego przez Śledzionę i Żołądek z pokarmów i płynów, które przyjmujemy. Owo Qi z pokarmów i płynów jest przekształcane w Krew w Sercu przy udziale Qi Nerek. Dodatkowo Nerki są magazynem Jing ? Esencji, która tworzy Szpik, a ten z kolei produkuje Krew.

Główną funkcją Krwi jest odżywianie całego organizmu. Razem z Qi dociera ona do każdego zakątka ciała. Krew nawilża tkanki ? w tym również skórę i włosy. Dlatego niedobór Krwi może przejawiać suchością skóry, suchymi i łamliwymi włosami, czy zasychaniem w ustach. Krew służy jako zakotwiczenie dla Umysłu, jest więc podstawą zdrowia mentalnego i emocjonalnego. Dlatego niedobór Krwi może przejawiać się problemami z pamięcią, bezsennością, zaburzeniami psychicznymi, lękiem czy obniżeniem nastroju.

Odbudowywanie Krwi nie jest prostym zadaniem. Ważną rolę odgrywa w nim nie tylko terapia akupunkturą czy ziołami, ale również styl życia. Bardzo ważny jest sen ? gdyż w czasie snu zachodzi regeneracja Krwi ? oraz właściwe odżywianie. W odbudowie Krwi pomoże między innymi wątróbka (także w postaci pasztetu), zupy na wywarze z kości (wołowych lub cielęcych), rosół z kury, kapusta, pszenica (pisaliśmy o tym tutaj), owies, suszone owoce (daktyle, figi, morwa biała) oraz ciemna melasa.

W odżywianiu według medycyny chińskiej ciemna melasa ma naturę ogrzewającą, wzmacnia Centrum (czyli Śledzionę i Żołądek), nawilża płuca (przez co likwiduje kaszel).

Przy wyborze melasy warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Melasa powstaje jako produkt uboczny przy produkcji cukru ? i tu właśnie należy dowiedzieć się, jakiego cukru. Jeśli bowiem jest to cukier rafinowany, wówczas środki chemiczne stosowane w tym procesie mogą znaleźć się również w melasie. Najbezpieczniej wybierać melasę, która powstała przy produkcji cukru trzcinowego nierafinowanego z pewnych źródeł.

 

Kuleczki na wzmocnienie Krwi

Składniki:

 • 200g suszonych daktyli
 • 50g suszonych daktyli Da Zao (czerwone daktyle chińskie)
 • 50g suszonych jagód goji
 • 30g wiórków kokosowych
 • 2 łyżki oleju kokosowego
 • 2 łyżeczki ciemnej melasy
 • 1 łyżeczka mielonego kardamonu
 • 1/2 łyżeczki mielonego suszonego imbiru
 • kilka kropli soku z cytryny
 • szczypta soli
 • 3 łyżeczki kakao

 

Przygotowanie:

Daktyle, daktyle Da Zao i jagody goji namoczyć we wrzątku, a gdy woda ostygnie, odsączyć. Z daktyli Da Zao wyciągnąć pestki. Olej kokosowy rozpuścić w rondelku na wolnym ogniu.

Do blendera z ostrzem S (lub dobrego blendera kielichowego) włożyć daktyle, daktyle Da Zao, goji i wiórki kokosowe, dodać płynny olej kokosowy i melasę [ZIEMIA],
wsypać kardamon i imbir [METAL],
dodać szczyptę soli [WODA],
kilka kropli soku z cytryny [DREWNO],
wsypać kakao [OGIEŃ] i zblendować na jednorodną masę.

Masę włożyć na pół godziny do lodówki. Po wyjęciu formować z masy w dłoniach kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Można je obtoczyć w wiórkach kokosowych lub kakao.
Kuleczki najlepiej przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoju lub pojemniku. Kuleczki można przechowywać tydzień.

Literatura

Gaeddert A. key Blood-Building Strategies. Acupuncture Today 2000, 1(6).
Maciocia G. The Foundations of Chinese Medicine. A Comprehensive Text for Acupuncturists and Herbalists. Second Edition. 2005. Elsevier Churchill Livingstone.