Wzmocnienie Krwi i kuleczki z melasą
W medycynie chińskiej Krew ma inne znaczenie niż krew w medycynie zachodniej.
W medycynie chińskiej Krew jest skoncentrowaną formą Qi, nie można więc ich oddzielić. Krew powstaje głównie z Qi produkowanego przez Śledzionę i Żołądek z pokarmów i płynów, które przyjmujemy. Owo Qi z pokarmów i płynów jest przekształcane w Krew w Sercu przy udziale Qi Nerek. Dodatkowo Nerki są magazynem Jing ? Esencji, która tworzy Szpik, a ten z kolei produkuje Krew.
Główną funkcją Krwi jest odżywianie całego organizmu. Razem z Qi dociera ona do każdego zakątka ciała. Krew nawilża tkanki ? w tym również skórę i włosy. Dlatego niedobór Krwi może przejawiać suchością skóry, suchymi i łamliwymi włosami, czy zasychaniem w ustach. Krew służy jako zakotwiczenie dla Umysłu, jest więc podstawą zdrowia mentalnego i emocjonalnego. Dlatego niedobór Krwi może przejawiać się problemami z pamięcią, bezsennością, zaburzeniami psychicznymi, lękiem czy obniżeniem nastroju.
Odbudowywanie Krwi nie jest prostym zadaniem. Ważną rolę odgrywa w nim nie tylko terapia akupunkturą czy ziołami, ale również styl życia. Bardzo ważny jest sen ? gdyż w czasie snu zachodzi regeneracja Krwi ? oraz właściwe odżywianie. W odbudowie Krwi pomoże między innymi wątróbka (także w postaci pasztetu), zupy na wywarze z kości (wołowych lub cielęcych), rosół z kury, kapusta, pszenica (pisaliśmy o tym tutaj), owies, suszone owoce (daktyle, figi, morwa biała) oraz ciemna melasa.
W odżywianiu według medycyny chińskiej ciemna melasa ma naturę ogrzewającą, wzmacnia Centrum (czyli Śledzionę i Żołądek), nawilża płuca (przez co likwiduje kaszel).
Przy wyborze melasy warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Melasa powstaje jako produkt uboczny przy produkcji cukru ? i tu właśnie należy dowiedzieć się, jakiego cukru. Jeśli bowiem jest to cukier rafinowany, wówczas środki chemiczne stosowane w tym procesie mogą znaleźć się również w melasie. Najbezpieczniej wybierać melasę, która powstała przy produkcji cukru trzcinowego nierafinowanego z pewnych źródeł.
Kuleczki na wzmocnienie Krwi
Składniki:
- 200g suszonych daktyli
- 50g suszonych daktyli Da Zao (czerwone daktyle chińskie)
- 50g suszonych jagód goji
- 30g wiórków kokosowych
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 2 łyżeczki ciemnej melasy
- 1 łyżeczka mielonego kardamonu
- 1/2 łyżeczki mielonego suszonego imbiru
- kilka kropli soku z cytryny
- szczypta soli
- 3 łyżeczki kakao
Przygotowanie:
Daktyle, daktyle Da Zao i jagody goji namoczyć we wrzątku, a gdy woda ostygnie, odsączyć. Z daktyli Da Zao wyciągnąć pestki. Olej kokosowy rozpuścić w rondelku na wolnym ogniu.
Do blendera z ostrzem S (lub dobrego blendera kielichowego) włożyć daktyle, daktyle Da Zao, goji i wiórki kokosowe, dodać płynny olej kokosowy i melasę [ZIEMIA],
wsypać kardamon i imbir [METAL],
dodać szczyptę soli [WODA],
kilka kropli soku z cytryny [DREWNO],
wsypać kakao [OGIEŃ] i zblendować na jednorodną masę.
Masę włożyć na pół godziny do lodówki. Po wyjęciu formować z masy w dłoniach kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Można je obtoczyć w wiórkach kokosowych lub kakao.
Kuleczki najlepiej przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoju lub pojemniku. Kuleczki można przechowywać tydzień.
Literatura
Gaeddert A. key Blood-Building Strategies. Acupuncture Today 2000, 1(6). Maciocia G. The Foundations of Chinese Medicine. A Comprehensive Text for Acupuncturists and Herbalists. Second Edition. 2005. Elsevier Churchill Livingstone.