Nasz ekspresowy „ketchup”

Nadeszło lato, czyli dla nas czas życia w dziczy. Gdy tylko możemy, wyjeżdżamy do lasu: opalamy się nago, kąpiemy na dziko i jemy potrawy przygotowane na ogniu (czasami też na gazie, jeśli nie ma możliwości lub czasu, by rozpalić ogień). A do takich potraw doskonale pasują pomidory – jak wiemy, surowe pomidory osłabią nasz układ pokarmowy, ale w formie obrobionego termicznie sosu będą nawilżające i energetycznie ciepłe, czyli doskonałe dla naszego Żołądka i Śledziony-Trzustki.

Zachęcamy do przygotowania własnego „ketchupu” – odkąd my zaczęliśmy robić swój, nawet nie spoglądamy na te sklepowe. Bazą naszego sosu jest domowy przecier pomidorowy: zawsze produkujemy go litrami w sezonie na pomidory. Jeśli nie masz takiego w spiżarni lub piwnicy, możesz wykorzystać gotową passatę lub pulpę pomidorową. Nadal będzie to lepsza opcja niż większość sklepowych ketchupów.

MASZ OCHOTĘ POSŁUCHAĆ, O CO NAM CHODZI Z TYM KETCHUPEM? PROSZĘ BARDZO:

Oto nasz przepis. Z tych proporcji wychodzi wielki słój, więc jeśli nie potrzebujesz aż takich ilości, to po prostu zmniejsz objętości składników, zachowując proporcje.

 • 1 litr domowego przecieru pomidorowego
 • 150g suszonych pomidorów (oczywiście sprawdzonego pochodzenia)
 • 5 ząbków czosnku
 • 1 łyżka miodu
 • 3 łyżki domowego octu
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • do smaku: sól, pieprz, rozmaryn, bazylia, oregano

Wszystkie składniki umieszczamy w dużym słoiku i blendujemy lub wkładamy je do blendera kielichowego i miksujemy na gładką masę. My preferujemy pierwszą opcję, bo po prostu jest mniej przekładania i zmywania – sos zostaje w słoiku, w którym był przygotowany.

Taki sos jest doskonały dodatkiem do potraw z ognia: steków, kiełbasek, kaszanki, szaszłyków, warzyw. Sprawdzi się również świetnie jako dodatek do sadzonych jajek, przyrządzanych na śniadanie w dziczy. My używamy go również jako pasty na tosty z ogniska: tylko pomyślcie, domowy chleb na zakwasie, przypieczony na ogniu, posmarowany masłem (jeśli ktoś lubi), na to pesto, na przykład z dzikiego kopru włoskiego (lub jakiekolwiek inne: z bazylii, pietruszki, liści rzodkiewki, natki marchewki – możliwości są nieskończone) oraz domowy sos pomidorowy. Pycha.

Ten sos jest doskonały nie tylko na lato, przez cały rok sprawdzi się wspaniale na przykład jako sos do domowej pizzy – oczywiście polecamy pizzę na zakwasie, jest bezkonkurencyjna. Domowy „ketchup” może też służyć jako dodatek do szakszuki lub baza do zupy pomidorowej – taka pomidorówka ma zupełnie inny smak niż tradycyjna, roniona na czystym przecierze. Zastosowań sosu pomidorowego są setki i tak naprawdę spożywanie takiego sosu ożywi naszą wyobraźnię w kuchni, bo z punktu widzenia dietetyki energetycznej pomidory wpływają między innymi na Element Ognia, dzięki któremu w ogóle posiadamy dar wyobraźni.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja