Odżywianie według Pięciu Elementów

Wiele osób słyszało o odżywianiu w zgodzie z medycyną chińską, nazywa się je rozmaicie: odżywianie według Pięciu Elementów, Pięciu Przemian, Pięciu Żywiołów. My osobiście używamy terminu Pięć Elementów, ponieważ wyrośliśmy z tradycji profesora J.R. Worsleya i jego Klasycznej Akupunktury według Pięciu Elementów. Już od lat pracujemy w innej tradycji przekazu, lecz określenie Pięć Elementów pozostało z nami do dziś. Tak naprawdę nazwa tego rodzaju odżywiania nie ma znaczenia, ważne jest co pod tą nazwą rozumiemy. I tu pojawiają się rozbieżności. Bo wiele osób słyszało lub stosowało odżywianie według Pięciu Elementów, gdzie podstawą były tabelki z przynależnością produktów do poszczególnych przemian, kolejność dodawania składników w trakcie przygotowania potraw, wykluczenie nabiału czy w ogóle produktów zwierzęcych, albo wręcz odwrotnie, zalecenie, by wszystkie posiłki były mięsne i by włączać jak najwięcej wieprzowiny w każdej postaci. Otóż nasze podejście jest inne.

Odżywianie według Pięciu Elementów, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na Pięciu Elementach – i to jest kluczem do zrozumienia tego odżywiania, zrozumienie Pięciu Elementów. Pięć Elementów to jedno z fundamentalnych praw w medycynie chińskiej, za pomocą którego opisać możemy każde zjawisko we wszechświecie, na Ziemi i we własnym organizmie. Wszystko, co istnieje jest energią, i to energią w ciągłym ruchu – bo energia nie zaczyna się ani nie kończy, ona się wiecznie transformuje. Chińczycy wyodrębnili pięć faz tej transformacji i nazwali je Pięcioma Elementami.

POSŁUCHAJ ZAMIAST CZYTAĆ:

Tak więc Pięć Elementów to nie wycinki rzeczywistości z tabelkami przynależących do nich pór roku, kolorów, smaków, warzyw, części ciała i stron świata. Pięć Elementów to określona wibracja energii, określona częstotliwość, która jest właściwa zjawiskom na różnych poziomach istnienia, to znaczy, że z tą częstotliwością mogą wibrować pory roku, produkty spożywcze czy nasze cechy charakteru. I te aspekty istnienia, których wibracje są takie same należą do jednego Elementu. To właśnie dlatego truskawki wspomogą nasze zdolności planowania, a leśne jagody poprawią wzrok, jaglane congee podkręci naszą wyobraźnię, a dziczyzna pomoże nam stać się duszą towarzystwa, potrawka z kurczaka pozwoli poczuć większą stabilizację w życiu, a owsianka poprawi nam pamięć, pieczona gęś wzmocni nasze zdolności analityczne, a kompot z gruszek będzie wspomagał odporność, gulasz wieprzowy wzmocni naszą siłę woli, a zupa grzybowa pomoże wykształcić w sobie otwartość na to, co przynosi nam życie.

W Daoizmie wszystko jest względne i każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Dlatego niemożliwe jest podanie jednego sposobu odżywiania idealnego dla wszystkich. Odżywianie według Pięciu Elementów to pewne prawa, zasady i zależności – gdy je zrozumiemy będziemy potrafili sami dobrać dla siebie właściwy sposób odżywiania, dokładnie taki, który będzie wspomagał nasze życiowe dążenia i cele. Istnieją pewne podstawowe zalecenia dla utrzymania sprawności układu pokarmowego – bo bez ognia trawiennego nie skorzystamy nawet z najcenniejszych pokarmów, po prostu ich nie strawimy i nie przyswoimy. O tych podstawowych zaleceniach opowiadamy na kursie wprowadzającym do dietetyki energetycznej Dietetyka energetyczna: wprowadzenie. Uzdrawianie przez śniadanie. Jeśli mamy już opanowane te podstawy, to śmiało możemy wziąć Pięć Elementów w swoje ręce i samodzielnie układać własny plan żywienia oraz komponować posiłki. Przecież jadamy codziennie, a większość z nas nawet kilka razy dziennie, więc możemy ze swojego odżywiania uczynić proces wspierający realizację tego, co dla nas w życiu ważne. Bo odpowiedni dobór pokarmu pomoże nam wspierać lub zmienić swój temperament i cechy charakteru, przełamać słabości i ograniczenia, odpuścić to, co już nam nie służy i osiągać wymarzone cele.

Co do tabelek z przynależnością produktów do poszczególnych Elementów i kolejności wrzucania produktów do garnka: tabelki są jak najbardziej pomocne i warto z nich korzystać, dopóki sami nie nauczymy się wyczuwać energetyki produktów żywieniowych, a kolejność dodawania składników do potraw też może mieć znaczenie jako wzmocnienie naszej intencji – jednak żadne z nich nie jest podstawą odżywiania według Pięciu Elementów, to jedynie pomocne dodatki. Istotą jest rozumienie Pięciu Elementów, czucie ich wokół siebie i w sobie. Nie da się tego nauczyć w kilka godzin, ale w tym czasie można położyć pewne podstawy. Dlatego stworzyliśmy kurs pięcioelementowego odżywiania, który nazwaliśmy Dietetyka energetyczna: prawdziwe odżywianie według Pięciu Elementów. Ten kurs odbywa się tylko raz w roku, a będzie to w sobotę 10.06.2023. Są jeszcze wolne miejsca, więc serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy czują, że w ten sposób chcieliby wspierać swój rozwój.

Oto opis kursu:

Odżywianie według Pięciu Elementów to podejście do pokarmów i procesu żywienia z perspektywy właśnie Pięciu Elementów – jednego z fundamentalnych praw w medycynie chińskiej, za pomocą którego opisać możemy każde zjawisko we wszechświecie, na Ziemi i we własnym organizmie. Przez pryzmat Pięciu Elementów postrzegamy z jednej strony własny organizm i własne życie: nasze wartości, dążenia, cechy charakteru, nasze pragnienia, słabości i ograniczenia; a z drugiej strony pokarmy i sposób ich przygotowania. Dopiero pięcioelementowe zestawienie tych dwóch aspektów: energii mojego życia i energii pokarmu daje nam prawdziwe odżywianie według Pięciu Elementów. W tym odżywianiu nie chodzi o tabelki z przynależnością produktów do poszczególnych przemian ani o kolejność wrzucania składników do garnka, istotą jest tu rozumienie działania poszczególnych Elementów w nas samych i w otaczającym nas świecie. W czasie szkolenia poznasz pięcioelementowe podejście do naszego temperamentu i cech charakteru, do sensu życia, naszych pragnień i dążeń, do produktów żywnościowych i sposobu ich przygotowania. Dzięki temu zyskasz umiejętność wspierania swoich życiowych dążeń poprzez odpowiednie odżywianie.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja