Przepis na nasze ulubione słodkie śniadanie

Uwielbiam gotować i piec, ale przepisy kulinarne to moja słaba strona: zawsze robię wszystko na oko, wyczucie i intuicję. Jednak rozumiem, że są osoby, dla których proporcje, gramy i kolejność są ważne, dlatego postanowiłam zamieszczać na blogu przepisy na nasze codzienne potrawy, szczególnie te z wykorzystaniem naszych osobistych superfoods: smalcu, boczku, podrobów, kiszonek, dzikich roślin, jajek… Będą to proste przepisy, nic wyszukanego – na co dzień jadamy potrawy, na które moim zdaniem wystarczy spojrzeć, by je odtworzyć we własnej kuchni, ale każdy podchodzi do gotowania zgodnie z własnym temperamentem, więc postanowiłam włożyć nieco dodatkowego wysiłku w mierzenie i ważenie, by również osoby, u których dominuje Element Metalu mogły skorzystać z naszych inspiracji żywieniowych.

Jako pierwszy podaję dziś przepis na nasze ulubione ostatnio słodkie śniadanie, czyli owoce pod kruszonką. Owoce można wykorzystać dowolne oczywiście, my terapeutycznie stosujemy banany oraz jakieś dodatki: w sezonie świeże owoce, poza sezonem konfitury lub owoce z kompotu. Kruszonka koniecznie wymaga dodatku smalcu – tylko dzięki niemu ma swoją wyjątkową kruchość. Wszystkie używane przez nas zboża są ekologiczne.

Owoce pod owsianą kruszonką ze smalcem i masłem

Kruszonka

 • 130g płatków owsianych – można je zmielić na formę grubej mąki lub zostawić w formie płatków
 • 60g mąki z płaskurki/orkiszu/samopszy – opcjonalnie połowę ilości mąki można zastąpić kaszą manną (do kruszonki świetnie nadaje się mąka krupczatka, ale jeszcze nie widziałam ekologicznej krupczatki, więc w jej zastępstwie używam ekologicznej kaszy manny z orkiszu, samopszy lub płaskurki)
 • 40g masła
 • 40g smalcu wieprzowego
 • 40g cukru trzcinowego nierafinowanego
 • Opcjonalnie jedno jajko
 • Szczypta soli

Owoce

 • Banany – 4 sztuki
 • Maliny – u nas teraz w formie konfitury
 • Kardamon, cynamon, imbir
 • Opcjonalnie: wanilia lub ekstrakt waniliowy

Płatki owsiane, mąkę, sól i cukier wsypuję do miski, dodaję masło i smalec, a następnie rozcieram palcami tłuszcz ze składnikami sypkimi. Jeśli składniki nie kleją się w zwartą masę, wówczas dodaję jajko, zagniatam ciasto i wkładam je na kilka godzin do lodówki (zwykle na całą noc).

Owoce myję, banany obieram i kroję w plastry. Układam je w formie do pieczenia (piekę w ceramicznej), wykładam na nie maliny (jeśli używam konfitury i jest ona zbyt płynna, to przesączam ją przez sitko, zachowując sok do wypicia, a gęstsza część idzie pod kruszonkę). Posypuję owoce imbirem, cynamonem i kardamonem – tu w zależności od upodobań, jeśli chcę żeby przyprawy były bardziej wyczuwalne, to sypię ich więcej (zwykle tak właśnie się dzieje w zimnych porach roku, latem nie potrzebuję aż tak wyraźnej obecności przypraw). Dodaję wanilię, jeśli jej używam.

Wyjmuję kruszonkę z lodówki, zwykle jest dość twarda, więc kroję ją nożem do chleba na plastry. Układam plastry kruszonki na owocach. Wstawiam całość do piekarnika i piekę 30-40 minut na termoobiegu w temperaturze 200C. Gdy ciasto przyrumieni się wystarczająco jak na mój gust, wyciągam z piekarnika i od razu serwuję.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja