Akupunktura kosmetyczna

W 2004 roku Madonna, Gwyneth Paltrow czy Cher regularnie co tydzień poddawały się zabiegom akupunktury kosmetycznej. Dziś większość kobiet może zafundować sobie ten zabieg, staje się on coraz bardziej popularny i dostępny. Akupunktura kosmetyczna często reklamowana jest jako niepozostawiająca blizn i nieparaliżująca mięśni twarzy alternatywa botoksu czy liftingu. To duże uproszczenie i spłycenie.

Niektóre kobiety, marzące o ustach Angeliny Jolie, proszą, by wbić im igły dookoła zarysu warg tak, by te napuchły. Inne myślą, że po jednorazowym nakłuciu zmarszczek  ich twarz będzie znowu wyglądała jak wtedy, gdy miały dwadzieścia lat. Tymczasem już od tysięcy lat Chińczycy wiedzą, że piękno płynie z wnętrza. Akupunktura kosmetyczna to oddziaływanie na cały organizm. Według medycyny chińskiej wygląd naszej twarzy, szyi, ud czy brzucha odzwierciedla stan naszych organów wewnętrznych, a ten z kolei jest wynikiem naszej diety, ruchu, kondycji psychicznej, stanu emocjonalnego itp. Dlatego akupunktura kosmetyczna działa na dwa fronty: w miejscu, które chcemy poprawić oraz w miejscu pierwotnej przyczyny niezadowalającego nas wyglądu.

Akupunktura kosmetyczna polega na wkłuwaniu bardzo cienkich igieł w określone rejony twarzy, uszu, szyi, nóg i tułowia. U każdego pacjenta wybiera się punkty, które odpowiadają jego unikalnym potrzebom i problemom. Warto tu zaznaczyć, że akupunktura kosmetyczna nie ogranicza się do twarzy, to zabieg na całe ciało. Pomaga nie tylko w przypadku zmarszczek, worków pod oczami, opadających powiek, suchej skóry twarzy czy trądziku ale również obwisłej skóry brzucha, piersi, które utraciły już swą jędrność, cellulitu, obrzęków limfatycznych. Akupunkturzysta pracuje nie tylko miejscowo nad zmarszczkami wokół ust czy cellulitem na udach, ale również całościowo, usuwając w organizmie wszelkie zaburzenia, które leżą u podstaw zgłaszanych dolegliwości. Oddziaływanie na cały organizm poprawia również ogólny stan zdrowia pacjenta ? zdarza się, że po zabiegach znika bezsenność czy zbędne kilogramy. Oczywiście każda osoba reaguje inaczej, w zależności od stanu i stylu życia. Nie można też oczekiwać cudów – w końcu przez lata człowiek się stresował, jadł w pośpiechu i niezbyt zdrowo, prowadził siedzący tryb życia, więc nie jest możliwe, by po jednym zabiegu wszystkie tego efekty zniknęły jak ręką odjął. Jednak badania opublikowane w 1996 roku w czasopiśmie International Journal od Clinical Acupuncture wykazały, iż spośród 300 osób, które poddały się akupunkturze kosmetycznej, 90% zauważyło znaczne efekty już po jednej serii zabiegów.