Chiński Zegar

Biologiczny Zegar Narządów

Chiński zegar, zwany również biologicznym zegarem narządów to prawo mówiące o tym, że doba podzielona jest na dwugodzinne odcinki czasowe, w których Urzędnicy mają określone właściwości energetyczne. Każdy Urzędnik ma swoje dwie godziny, na które przypada jego okres maksymalnej aktywności energetycznej. Dwanaście godzin później przypadają mu dwie godziny minimalnej aktywności.

Chiński zegar jest dostosowany do zegara słonecznego, a bardziej konkretnie do człowieka, który żyje w zgodzie z rytmami natury. Można powiedzieć, że człowiek, żyjący zgodnie z cyklem dnia i nocy jest wspomagany przez zegar narządów, znajdujący się w nim samym. Zgodnie z zasadami chińskiego zegara wczesnym rankiem następuje maksimum Płuc i jest to najlepszy czas na ćwiczenia oddechowe czy medytację. Potem o godzinie 5.00 rano przychodzi czas na wypróżnianie Jelita Grubego. Następnie mamy porę spożywania obfitego posiłku, czyli maksimum energii Żołądka i Śledziony. Południe to okres Serca, a po nim Jelita Cienkiego. Zgodnie z zasadami zegara idealnie byłoby, gdybyśmy spożyli ostatni posiłek przed końcem okresu maksimum Jelita Cienkiego czyli przed godziną 15.00. Oczywiście w dzisiejszym świecie jest to dla wielu z nas niemożliwe, ale dobrze byłoby posilić się ostatni raz przed minimum Żołądka, czyli przed godziną 19.00.

Następnie nadchodzi pora Pęcherza Moczowego i Nerek, a następnie okres Osierdzia, inaczej aktywności seksualnej i krążenia, pomiędzy godziną 19.00 i 21.00. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym właśnie okresie u mężczyzny z zaburzeniami potencji organizm będzie pracował na jego korzyść. Od godziny 21.00 do 23.00 następuje okres Potrójnego Ogrzewacza. Jest to pora najlepszej regeneracji, dlatego mówi się, że sen przed północą na największą wartość. O 23.00 nadchodzi maksimum Pęcherzyka Żółciowego, który często daje o sobie znać, zwłaszcza w okresie silnych emocji. W takim wypadku ciężko zasnąć o tej porze i jeśli nie położyliśmy się spać wcześniej, to zaśniemy dopiero w okresie Wątroby (1.00-3.00 rano). Każdy z tych Urzędników ma również porę swojego minimum po przeciwnej stronie zegara. Na przykład minimum Żołądka następuje pomiędzy godziną 19.99 i 21.00. Należy tu zaznaczyć, że w naszej strefie czasowej trzeba zmodyfikować podane powyżej godziny: zimą odejmujemy 40 minut, natomiast latem dodajemy 20 minut.

Chiński zegar wykorzystywany jest przez akupunkturę w diagnostyce, ponieważ objawy występujące regularnie w danym czasie mogą wskazywać na nierównowagę Urzędnika, który ma w tym czasie maksimum lub minimum aktywności. Na przykład, jeśli człowiek budzi się każdej nocy o godzinie drugiej i nie może zasnąć przez jakiś czas, może to wskazywać na problemy z Wątrobą.

Zegar chiński jest również podstawą dla zdrowego życia w harmonii z naturą, ponieważ wskazuje najlepszy (znaczy najbardziej naturalny dla organizmu) czas na pewne czynności, jak jedzenie, wypróżnianie się, ćwiczenia oddechowe itp, a także pokazuje kiedy jakichś czynności należy unikać.

Musimy jednak pamiętać, że nie należy sztywno stosować się do powyższych zaleceń, odmawiając sobie posiłku po przyjściu z pracy lub wstając o 3.00 nad ranem. Najważniejsze to nie napinać się i nie stresować, bo to szkodzi zdrowiu o wiele bardziej niż okazjonalne zjedzenie kolacji po 21.00. Należy też wspomnieć, że u człowieka zdrowego i zrównoważonego odejście od tych zasad nie zaowocuje od razu zaburzeniami w danym Urzędniku, ponieważ taki człowiek ma na tyle energii, że jego organizm naturalnie skompensuje sobie taką nierównowagę. Natomiast u ludzi z deficytami, między innymi Qi lub Krwi, zasady zegara będą bardziej widoczne, zarówno pod względem negatywnym, jak i pozytywnym. Na przykład osoba z zaburzoną równowagą Wątroby będzie się wybudzać w nocy pomiędzy godziną 1.00 i 3.00, a w dzień od godziny 13.00 do 15.00 będzie mieć nieprzepartą chęć na drzemkę.