Co mnie spotka na zabiegu akupunktury kosmetycznej?

Ludzie boją się nieznanego, a śmiało można tu stwierdzić, że wiedza o akupunkturze kosmetycznej wśród naszego społeczeństwa jest nikła. Tymczasem nie każdy ma ochotę na własnej skórze testować procedury, o których nigdy wcześniej nie słyszał – tym bardziej, gdy w grę wchodzi skóra twarzy. Dlatego (w ramach szerzenia wiedzy i zachęcenia wahających się) postanowiliśmy krótko opisać wybrane zabiegi akupunktury kosmetycznej.

Jak już wspomnieliśmy w jednym z poprzednich artykułów, piękno płynie z wnętrza, więc akupunktura kosmetyczna to praca nad człowiekiem jako całością. Ten rodzaj akupunktury obejmuje trzy aspekty działania:

  • harmonizację energii całego organizmu, czyli akupunkturę ogólną
  • miejscowy zabieg na twarzy lub ciele (np. na zmarszczki na czole czy opadającą skórę brzucha)
  • zmianę stylu życia tak, by jak najdłużej zachować efekty zabiegów.

Oczywiście ten ostatni punkt, zmiana stylu życia, to zadanie pacjenta, gdyż jak wiadomo, medycyna chińska opiera się na współpracy pacjenta i terapeuty. Zalecenia odnośnie zmiany stylu życia oraz akupunktura ogólna to kwestie indywidualnie dobierane dla każdej osoby. Natomiast zabiegi miejscowe opierają się na pewnych standardowych procedurach. Poniżej opiszemy właśnie wybrane zabiegi miejscowe: zabieg redukujący zmarszczki na twarzy, face lifting za pomocą igieł, zabieg redukujący cellulit, zabieg redukujący nadmiar skóry na brzuchu (obwisły brzuch).

Zabieg redukujący zmarszczki na twarzy składa się z dwóch części: masażu gua sha oraz wprowadzania pod skórę cienkich igieł. Gua sha to technika polegająca na użyciu specjalnych płytek o gładkich brzegach (my używamy jadeitowych, takich jak na zdjęciu) do masażu i stymulacji określonych punktów i obszarów ciała w celu pobudzenia przepływu qi i krwi oraz usunięcia toksyn z organizmu. Istnieją różne rodzaje gua sha, lecz w czasie zabiegu redukującego zmarszczki wykonywany jest łagodny masaż, który nie pozostawia na skórze żadnych śladów. Do masażu wykorzystywany jest olej, np. olej kokosowy (extra virgin bio firmy Bio Planet). Masaż gua sha redukuje zmarszczki powierzchowne. Na głębsze zmarszczki stosuje się igły. Cienkie krótkie igły są wprowadzane pod skórę tak, by „wypełniły” zmarszczki. Zabieg taki przeprowadza się nie częściej niż raz w tygodniu.

Face lifting za pomocą igieł to naciągnięcie skóry twarzy za pomocą cienkich igieł wkłuwanych w określone punkty na twarzy. Tą techniką można również wykonać naciągnięcie skóry szyi. Zabieg wykonuje się dwa razy w pierwszym tygodniu terapii, a następnie raz w tygodniu.

Zabieg redukujący cellulit polega na tym, że w obszar ciała dotknięty „skórką pomarańczową” wkłuwa się krótkie cienkie igły. Po ich wyjęciu wykonuje się masaż specjalną bańką próżniową. W zależności od potrzeb seria zabiegów obejmuje od 8 do 10 wizyt. Przeprowadza się je dwa razy w tygodniu.

Zabieg redukujący nadmiar skóry na brzuchu (taki nadmiar zdarza się na przykład u kobiet po ciąży) polega na „opukiwaniu” danego obszaru specjalną igłą Kwiatu Śliwy (na zdjęciu). Owa igła to swego rodzaju młoteczek, na którego zakończeniu znajduje się kilka igieł. Pożądanym efektem jest tu zaczerwienienie skóry – w tym zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry ani krwawienia. Podobną technikę stosuje się również w przypadku nadmiaru skóry na podbródku. Zabiegi przeprowadza się dwa razy w tygodniu aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Jeśli jednak zabieg wykonywany jest jako terapia wspomagająca odchudzanie (by wspomóc kurczenie się skóry), wówczas przeprowadza się go raz na dwa tygodnie.

 

Oczywiście wszystkie igły wykorzystywane przy zabiegach są sterylne i jednorazowe. Igły wykorzystywane w akupunkturze kosmetycznej twarzy są cienkie jak włos – mają grubość 0,16 mm!!! Na zdjęciu dla porównania pokazano igłę do strzykawki, która jest prawie cztery razy grubsza i ma 0,6 mm.

Oprócz opisanych powyżej procedur istnieje mnóstwo innych, jak choćby zabiegi przeciwdziałające utracie włosów na głowie, redukujące zakola, redukujące nadmierne owłosienie na twarzy u kobiet, czy zabiegi niwelujące tiki na twarzy, redukujące cienie pod oczami, likwidujące napuchnięte powieki. Istnieją również procedury zwalczające problemy dermatologiczne, jak egzema, bielactwo we wczesnym stadium, trądzik, czy trądzik różowaty.

Akupunktura kosmetyczna to naturalny sposób dbania o piękno i dobre samopoczucie. Jak wspomnieliśmy, może służyć również jako terapia wspomagająca odchudzanie ? ale o tym szerzej niebawem w kolejnym artykule.