Element Wody

Woda to życie. Woda jest początkiem istnienia ? życie zaczyna się od komórki, a komórka to w większości woda. Woda podtrzymuje życie ? jest nie tylko budulcem organizmu, ale również środkiem transportu wszystkich innych substancji, których on potrzebuje. Można powiedzieć, że człowiek jest po prostu magazynem wody: wielkim, pokrytym skórą zbiornikiem, który w trzech czwartych wypełniony jest wodą.

Każda komórka w ciele jest pełna płynów, system krwionośny i limfatyczny to w większości woda. Woda odżywia nas i oczyszcza: płyny wewnętrzne przenoszą składniki odżywcze, tlen i hormony, czyli wszystko, czego potrzebujemy do funkcjonowania i rozwoju; wyprowadzają również wszystkie odpady. Woda umożliwia nam poruszanie, ponieważ warunkiem funkcjonowania każdego stawu w naszym ciele, każdej ruchomej części i każdego procesu jest nawilżenie przez wewnętrzne wydzieliny. Daje życie, ale może też zabić. Woda to nie tylko napój, który ratuje od śmierci z pragnienia i płyny warunkujące istnienie organizmów, ale również niszczący ocean, silny i nieubłagany, pochłaniający wszystko, co spotka na swej drodze oraz fala powodzi, zmywająca z powierzchni ziemi ludzi i ich dobytek.

Element Wody to najbardziej nieuchwytny i niezgłębiony spośród pięciu Elementów. Woda nie ma koloru, zapachu ani kształtu ? przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajdzie, kolor i zapach tego, co się do niej doleje lub do niej wstawi. To samo dzieje się w przypadku Elementów, często Woda niesie ze sobą inne Żywioły, przybiera ich cechy. Tafla Wody to lustro, w którym odbija się wszystko dokoła. Bywa, że patrząc na zdjęcie spokojnego jeziora otoczonego lasem na pierwszy rzut oka ciężko się zorientować, co jest lasem a co jego odbiciem w tafli jeziora. Woda może jednak wprowadzić w błąd nie tylko swoim działaniem, ale również pozornym bezruchem. Spokojna powierzchnia oceanu, morza, stawu jest zwodnicza, bo nikt nie wie co dzieje się w głębinach. Jezioro, którego wód nie marszczy ani jedna fala może wydawać się martwe, ale pod tą spokojną powierzchnią toczy się życie, rosną rośliny, rodzą się i umierają żyjątka, zwierzęta walczą i zabijają. Tę cechę Wody doskonale oddaje pora roku związana z tym Elementem, czyli zima. Zima jest czasem odpoczynku, czasem, w którym chroni się zapasy zgromadzone w okresie zbiorów a równocześnie korzysta z nich, przygotowując do wzrostu w czasie kolejnej wiosny. Jednak na powierzchni nie ujrzymy żadnej oznaki tej cierpliwej pracy. Wydaje nam się, że zima to martwy i jałowy czas, nie zdajemy sobie sprawy, że bez tej ukrytej przed naszym wzrokiem działalności nie byłoby wiosny, szalonego wybuchu życia i witalności, a później lata, okresu kwitnienia, pełni i dojrzewania, a następnie późnego lata i jesieni, zbiorów i obfitości. W dzisiejszym świecie życie większości ludzi, przynajmniej w naszej zachodniej cywilizacji, nie jest wyznaczane rytmem przyrody. Nie czekamy na zbiory, bo jedzenie kupujemy w sklepach. Niezależnie od pory roku czy pogody możemy dostać swoje ulubione pomidory czy ananasy. Dlatego ciężko nam zrozumieć, że najgorszą rzeczą, która mogłaby się nam przydarzyć jest kompletny brak zbiorów. I to właśnie z taką perspektywą wiąże się strach, emocja kojarzona z Elementem Wody. Emocja Wody oczywiście ma jej cechy ? strach to przepływ, przepływ adrenaliny. Strach może być niszczący lub zachowawczy. Zaburzony Element Wody może wpływać na takie aspekty, jak poczucie bezpieczeństwa, pociąg do niebezpieczeństwa, podejmowanie nadmiernego ryzyka, przesadna ostrożność, zaufanie do innych, potrzeba wsparcia i pocieszenia, nadmierne pobudzenie lub całkowity paraliż.

Istnieje jednak głębszy aspekt Elementu Wody w człowieku. Zima to czas walki o przetrwanie dla roślin, które żyją i zwierząt, które nie zapadają w sen w tym okresie odpoczynku. Przeżycie zimnych ciemnych miesięcy na rezerwach zgromadzonych jesienią wymaga woli, zdecydowania i ogromnej determinacji. Ta nieugięta siła oddaje istotę Elementu Wody. Również przepływ, rezerwy i oczyszczająca siła ruchu to podstawa do zrozumienia tego Elementu. Gdy Woda traci równowagę, załamuje się w nas naturalny i nieprzerwany przepływ wydzielin i w rezultacie pojawiają się fizyczne problemy, które łączymy ze strachem: nagle zasycha w ustach, człowiek zlewa się zimnym potem, gdy woda opuszcza ciało, a może nawet stracić kontrolę nad pęcherzem moczowym, gdy woda ucieka w panice.

Działanie Elementu Wody odnosi się nie tylko do ciała, ale również do umysłu i ducha. Potrzeba oczyszczającego przepływu płynów jest w nich równie ważna jak w ciele. Umysł musi pozbyć się niepotrzebnych elementów, by móc przyjąć nowe wiadomości czy pomysły. Także duch słabnie, gdy zaczynają się go blokować i dusić śmieci. Potrzebujemy siły Elementu Wody, by strumień wody w naszym umyśle i duchu zmył wszelkie zanieczyszczenia. W wielu religiach chrzest święconą wodą jest znakiem tego oczyszczenia ducha z wszelkiego brudu i plugastwa.

Woda ma swoją strukturę, w której potrafi zapisywać dźwięki, obrazy, myśli i emocje. Po zmrożeniu kryształki wody wyglądają jak klejnoty ? skarb Wody ukryty jest w jej strukturze, a struktura to domena Elementu Metalu, z czego wynika, że na jakość Wody wpływ ma Metal, matka Elementu Wody w cyklu sheng. Na przykład bezpłodność może być wynikiem braku jakości Wody.

W cyklu ke Element Wody jest kontrolowany przez Element Ziemi. Ziemia jest nośnikiem Wody i zaburzenia tej pierwszej mogą prowadzić do nieprawidłowości przypisywanych tej drugiej, na przykład otyłość może być zaburzeniem Ziemi, która w takiej sytuacji zatrzymuje w ciele nadmierną ilość Wody.

Kolorem Wody jest niebieski, a właściwie to cały wachlarz niebieskości przechodzącej aż w czerń. Zapachem Wody jest zgniły, wodnisty. Jest to zapach stojącej wody lub amoniaku. Tak zapach trudno wywietrzyć z pomieszczenia, jest mocny i zawiesisty. Ton głosu odpowiadający Elementowi Wody to mruczenie. Jest to głos, który pojawia się w sytuacji, gdy człowiek boi się. Taki głos mają również osoby, które cierpią i nie można im pomóc. Woda wiąże się z kośćmi, szpikiem kostnym, włosami na głowie i włosami łonowymi. Element Wody przejawia się w zębach. Wypadanie zębów i pogarszanie się ich stanu wraz z wiekiem było przez Chińczyków łączone z przekonaniem, że im człowiek starszy, tym ma słabsze Nerki. Otworem ciała związanym z Wodą są uszy, a słuch jest zmysłem kojarzonym z tym Elementem. Smak Elementu Wody to słony. Łatwo go skojarzyć z Wodą, bo największe jej zbiorniki, czyli morza i oceany są właśnie słone.

Urzędnikami Elementu Wody są Nerki (Urzędnik yin) i Pęcherz Moczowy (Urzędnikyang). Funkcje obu Urzędników Wody częściowo się pokrywają. Obaj oficjałowie odpowiedzialni są za gromadzenie wody w organizmie, Nerki są kontrolerem wody, a Pęcherz Moczowy jest kontrolerem przechowywania wody. Nerki zarządzają jakością wody w organizmie, a Pęcherz Moczowy jej ilością i rozprowadzaniem. W Nerkach przechowywane jest jing, więc są one źródłem siły i witalności, umożliwiających długoterminowe cykle wzrostu, rozwoju i rozmnażania.

Nerki zarządzają jakością wody i esencji, w związku z czym odpowiadają w naszym życiu za moc, siłę, determinację i wolę. Od tych czynników uzależnione są nasze umiejętności, zdolności, błyskotliwość i lotność umysłu. Generalnie Nerki są podstawą naszego istnienia, ponieważ woda to życie. Element Wody i Element Ognia stanowią oś, na której powstaje życie ? energia Wody i impuls Ognia animują życie. Dzięki temu potencjałowi Nerki stanowią korzeń Qi. W Nerkach znajduje się esencja, którą tworzą Przed- i Pourodzeniowe Jing (Przedurodzeniowe Jing to nieodnawialna energia, którą dostajemy od rodziców). Jing daje nam zdolność do regenerowania organizmu ? jest to proces, w którym oczyszcza się woda, a jest ona przecież podstawą wszystkich procesów, funkcji i struktur w organizmie. Ciało kobiety odnawia się całkowicie w ciągu siedmiu lat, a mężczyzny w ciągu ośmiu. Jing jest także podstawą energii Nerek, czyli Qi Nerek. Od jakości jing uzależniony jest również nasz rozwój. Cywilizacja Zachodu wiąże rozwój z mózgiem. W filozofii chińskiej mózg uważany jest za aspekt Elementu Wody. Nazywany jest Morzem Szpiku ? nie uważa się go za organ, ale właśnie za miejsce, gdzie gromadzi się szpik, a za produkcję szpiku odpowiadają Nerki. Zarządzają one również wytwarzaniem kości. Nieprawidłowości w rozwoju umysłowym (nie będące wynikiem urazów) to właśnie objaw zaburzeń Nerek, podobnie jak problemy z koncentracją, myśleniem i pamięcią, a także łamliwość kości, problemy ze wzrokiem (za wizję odpowiada Drewno, dziecko Wody) i słuchem (ucho powiązane jest zarówno z Wodą, jak i Ogniem).

Nerki zarządzają wodą, czyli przetwarzaniem i transportem wszelkich płynów organicznych. Organ ten kontroluje przepływ szczególnie w dolnym Jiao. Jako że zarządza dolnymi partiami ciała, ma wpływ na pęcherz moczowy, odbyt oraz macicę. Wspólnie z Pęcherzem Moczowym Nerki odpowiadają również za wydalanie nieczystych substancji z płynów (dlatego są odpowiedzialne za jakość wody). Obaj Urzędnicy Wody wspomagają oddzielanie i eliminowanie, czyli wspierają pracę Jelita Cienkiego i Jelita Grubego. Oprócz tego Nerki wspomagają także Płuca w ich funkcji nawilżania skóry oraz Śledzionę, która zarządza transportem ? właśnie woda jest nośnikiem tego transportu. Dzięki Nerkom jesteśmy w stanie zatrzymać w organizmie energię, którą Płuca pobierają z powietrza ? Nerki zakotwiczają tę energię. Jeśli Nerki są słabe i nie ściągają energii Płuc do dołu, to koncentruje się ona w klatce piersiowej i przekształca się w zbuntowane Qi, które wędruje do góry i powoduje krótki oddech, flegmę, objawy grypy i symptomy astmatyczne.

Nerki otwierają się do uszu. Tylko posiadając zdrowe Nerki człowiek może usłyszeć wszystkie pięć dźwięków przyporządkowanych poszczególnym Elementom. Nerki manifestują się we włosach, słabość Nerek prowadzi do wypadania włosów i zębów.

Nerki są domem zhi, czyli woli do działania, życia, determinacji, wewnętrznej mocy. Zhidaje człowiekowi siłę i determinację, by przetrwać. Odpowiadają również za zdolności intelektualne, polot, głęboką mądrość. Dobrze pożytkowana energia Nerek owocuje zdrową ambicją, podczas gdy chorobliwa ambicja lub jej brak to oznaki zaburzeń w pracy tego Urzędnika. Sprawne Nerki dają wytrwałość, czyli nierezygnowanie z pomysłów i planów, zdrowy rozsądek, a także instynkt samozachowawczy i zdolność przewidywania niebezpieczeństw (chodzi tu bardziej o mentalną zdolność w tym zakresie, bo instynktowna odnosi się do Płuc i Wei Qi). Zaburzenie Nerek może prowadzić do sytuacji, w której człowiekowi wszystko wydaje się zagrożeniem lub wręcz przeciwnie, nie widzi żadnych zagrożeń i przed niczym nie odczuwa strachu. Zdrowe Nerki dają nam kreatywność, dzięki nim, napotykając przeszkody nie rezygnujemy, próbujemy je pokonać lub obejść, szukamy nowych rozwiązań, jak woda, która gdy natrafi na przeszkodę, zawsze znajduje drogę, by ją ominąć. Osłabienie Nerek powoduje nieśmiałość, poczucie bezradności i beznadziei, przekonanie, że za cokolwiek się weźmiemy, to i tak nam się nie uda.

Z Nerkami wiąże się Ming Men, czyli Brama Życia, witalność. Ming Men znajduje się pomiędzy Nerkami i wytwarza ciepło dla wszystkich Organów. Dzieli tę funkcję z Elementem Ognia.

Partnerem yang Nerki jest Pęcherz Moczowy. Jego główne zadanie to regulacja poziomu wody w organizmie. Dokonuje tego poprzez zwiększanie bądź zmniejszanie ilości oddawanego moczu. Na przykład latem, gdy oddajemy więcej wody poprzez pocenie się, wydalamy jej mniej w postaci moczu. Pęcherz Moczowy nie jest jednak bezwolną maszyną, sam podejmuje aktywne i świadome decyzje czy zatrzymać wodę i ile jej zatrzymać. Zaburzenia tego Urzędnika prowadzą do odwodnienia lub wręcz przeciwnie, nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie, czyli opuchlizn i obrzęków. Pęcherz Moczowy jest jak zbiornik retencyjny, musi wyczuć i zrozumieć ile wody należy zmagazynować, a ile rozesłać. Jeśli ten Urzędnik pracuje prawidłowo, organizm może kilka dni wytrzymać bez wody. Pęcherz Moczowy częściowo odpowiada również (wspólnie z Nerkami) za transformację Qi i płynów, czyli za czystość wody w organizmie ? decyduje, które elementy z wody pozostawić w organizmie, a które usunąć. Zaburzenia Pęcherza Moczowego prowadzą do infekcji, ponieważ traci on wtedy zdolność oceny co jest dla organizmu dobre, a co szkodliwe.

Meridian Pęcherza Moczowego jest bardzo długi, co oznacza, że ten Urzędnik jest zaangażowany prawie we wszystko, co dzieje się w organizmie. Pęcherz Moczowy tworzy system irygacyjny dla całego organizmu, dzięki czemu funkcje Nerek (dbanie o jakość, czystość) zostają wprowadzone w życie. Na meridianie Pęcherza Moczowego jest najwięcej punktów, które odnoszą się do innych Urzędników, więc ma on duży potencjał do tego, by ingerować w pracę innych meridianów. Meridian Pęcherza Moczowego jest meridianem najbardziej wystawionym na czynniki zewnętrzne, ma więc funkcję ochronną i obronną. Potęguje ją jeszcze fakt, że jest to meridian yang, czyli aktywny i wojowniczy. Pęcherz Moczowy jest czasem porównywany do archiwisty, ponieważ wspomaga pamięć ogólną, zbiorową, pamięć ludzkości. Woda wszystko pamięta i na wszystko reaguje.

Urzędnicy Wody mają swoje maksimum energetyczne w następującym czasie: Pęcherz Moczowy od godziny 15 do 17, a Nerki od 17 do 19.

Element Wody to najbardziej tajemniczy spośród pięciu Elementów. Jest podstawą wszelkiego życia, a jednak ciężko go uchwycić czy zdefiniować. Odżywia i oczyszcza, ale potrafi też zabić. Przyjmuje najróżniejsze formy i swą nieubłaganą siłą lub kreatywnością pokonuje wszelkie przeszkody.