Moksa

Termoterapia punktowa

Moksa to sproszkowane i specjalnie przygotowane liście rośliny Artemisia argyi, należącej do tego samego rodzaju, co polska bylica pospolita, Artemisia vulgaris. Używa się jej do ogrzewania punktów akupunktury. Takie ogrzewanie, zwane moksybucją, może służyć przygotowaniu punktu do nakłucia igłą lub stanowić zabieg sam w sobie.

Moksę formuje się w stożek, jego wielkość zależy od położenia punktu ? małe stożki kładzie się na punkty na przykład na palcach, większe na plecach i brzuchu. Następnie stożek umieszcza się bezpośrednio na skórze pacjenta i zapala ? moksę zostawiamy do momentu, kiedy pacjent zacznie odczuwać ciepło. Generalnie ta metoda nie powoduje oparzeń, nie pozostawia żadnych śladów ani blizn. Stożek zdejmowany jest z punktu zanim żar dosięgnie skóry. Stożek moksy można także kłaść na skórze przez plasterek imbiru lub czosnku, bądź umieszczać na igle wbitej w punkt. Istnieje również cygaro z moksy ? nie przykłada się go do skóry, lecz porusza się nim bezpośrednio nad nią.

Bibliometryczna analiza poświęconych moksie atrykułów, publikowanych w Chinach w latach 1954-2007 wykazała, że moksa ma zastosowanie w leczeniu ponad 360 rodzajów chorób. Główne wskazania do moksybucji to nieprawidłowe położenie płodu, biegunka, nietrzymanie moczu, bolesne miesiączkowanie, uszkodzenie tkanek miękkich, astma i inne. Moksę wykorzystuje się również w leczeniu zmęczenie, osłabienia i dolegliwości związanych ze starzeniem się.

W związku z tym, że medycyna chińska rozwijała się w epoce pozbawionej elektryczności, opracowała doskonały sposób dostarczania energii do ciała poprzez punkty akupunktury za pomocą moksy. Obecnie, z punktu widzenia medycyny fizykalnej, moksę można porównać do lasera emitującego wiązkę światła, wytwarzaną przez urządzenie elektryczne w celu dostarczenia energii do tkanki ciała. Jest to hipoteza robocza, wynikająca z obserwacji klinicznej i sformułowana z punktu widzenia wiedzy Zachodu. Tymczasem medycyna chińska nadaje moksie wiele innych cech i oddziaływań. Moksa w przeciwieństwie do lasera dostarcza energię również w postaci ciepła. Ponadto jej działanie wynika także z właściwości zielarskich rośliny. W czasie spalania moksy uwalniają się z niej rozmaite związki chemiczne o właściwościach przeciwbólowych i przeciwskurczowych.

Żarząca się moksa wydziela nie tylko ciepło, ale również światło – zarówno widzialne, jak i podczerwone. Wydzielane przez moksę ciepło powoduje skurcz naczyń krwionośnych w ogrzewanym punkcie i rozszerzenie naczyń krwionośnych wokół tego punktu., w związku z czym poprawia peryferyjny przepływ krwi. Emitowane przez moksę światło pobudza przepływ krwi, poprawia funkcjonowanie komórek i enzymów, a także wspomaga metabolizm poszczególnych narządów.

Przeciwwskazania do stosowania moksy to sytuacje, w których pacjent źle reaguje na dotyk, ma rozskakane pulsy, przegrzany organizm objawiający się zaczerwienioną suchą skórą i czerwonym językiem, zbyt wysokie ciśnienie ? jeśli różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym wynosi od 40 do 50, wówczas moksę należy stosować ostrożnie, gdy ta różnica wynosi ponad 50, nie należy przeprowadzać przyżegania.

Piśmiennictwo

Qinfeng H, Huanggan W, Jie L et al. Bibliometric analysis of disease spectrum of moxibustion therapy. Journal of Acupuncture and Tuina Science, 2(6), 342-334, 2012.
Yi SH. Thermal properties of direct and indirect moxibustion. Journal of Acupuncture and Meridian Studies,2(4),273?279,2009.
Huang Q. The combustion temperature of moxa and the temperature change of the body. Foreign Medical Sciences. Traditional Chinese Medicine, 11(5), 48, 1989.
Dong SQ, Xian Q, Dong M et al. Relation of moxibustion therapy to cutaneous receptors. World Journal of Acupuncture-Moxibustion, 8(2), 32-39, 1998.
Yang H, Xiao Y, Liuetal T. Determination of spectrum characteristic of near infrared radiated by indirect moxibustion. Shanghai Journal of Acupuncture and Moxibustion, 22(9), 15?17,2003.
Chiba A, Nakanishi H, Chichibu S. Thermal and antiradical properties of indirect moxibustion. American Journal of Chinese Medicine, 25(3-4), 281?287,1997.