Święta bez bólu brzucha – to jest możliwe!!!

Wszystkie święta w naszym kraju to czas suto zastawionych stołów. W obliczu piętrzących się smakołyków (i ze świadomością, że w lodówkach, spiżarkach i na balkonach czekają wciąż nowe) trudno zachować umiar, co dla wielu osób kończy się przejedzeniem, bólami brzucha i zastojem pokarmowym. Tę bolączkę można zwalczyć, a nawet można jej zapobiec.

Zapobieganie wcale nie musi oznaczać wydzielania sobie skąpych świątecznych racji żywnościowych. Wystarczy, że jeszcze przed świętami, przygotowując potrawy odpowiednio je przyprawimy – szczodrą ręką można sypać majeranek, tymianek, rozmaryn, kolendrę, czosnek, gałkę muszkatołową, suszony imbir, świeży imbir, kardamon, cynamon, kurkumę czy goździki. Do mięs warto dodać dużo ostrych ziołowych przypraw, ale nie ograniczajmy się jedynie do potraw mięsnych – do ciasta na pierogi czy uszka śmiało możemy dosypać kurkumę, do sernika kardamon, goździki i imbir. Tak przyprawione świąteczne dania nie będą męką dla żołądka. Poza tym pracę żołądka bardzo wspomoże ogrzanie go przed posiłkiem i po nim – czyli rozpoczynanie i kończenie jedzenia czymś ciepłym, na przykład zupą czy herbatką ze świeżego imbiru z odrobiną cytryny i miodu. Należy jednak zachować rozsądek: nawet najzdrowsza i najlepiej przyprawiona potrawa zjedzona w nadmiarze może zaszkodzić.

Jeśli jednak zawiedzie nas silna wola i za bardzo sobie pofolgujemy z jedzeniem, wówczas warto wiedzieć, jak się ratować. Jeśli zjemy zbyt dużo tłustych potraw, pomoże nam herbatka z dziurawca, jeśli objemy się słodkościami – herbata z kardamonem lub kawa z kardamonem. Gdy dopadną nas nudności, poratuje nas herbatka ze świeżego lub suszonego imbiru. Rozgrzać Środkowy Ogrzewacz (czyli Żołądek i Śledzionę) oraz wspomóc trawienie można również pijąc herbatkę ziołową z nasion kopru włoskiego, kminku, kolendry i lukrecji. Oprócz tego na trawienie i pobudzenie pracy układu pokarmowego, jak wszyscy wiedzą, dobry jest alkohol – oczywiście w rozsądnych ilościach. Najlepsze tu będą czyste alkohole, jak wódka, whisky, koniak czy brandy. Słodkie alkohole i drinki nie będą miały tego dobroczynnego działania. Doskonała będzie również lampka czerwonego wina, wypita do posiłku.

Wywołane przejedzeniem bóle brzucha może złagodzić również ucisk określonych punktów akupunkturowych – na przykład punktu Kanału Poczęcia 12 (CV 12) czy punktu Jelita Grubego 11 (Li 11).

Punkt CV 12 zlokalizowany jest na brzuchu, w linii środkowej ciała, w połowie odległości pomiędzy pępkiem i mostkiem.

Punkt Li 11 położony jest po zewnętrznej stronie łokcia – znajdziemy go zginając łokieć, na kocu linii powstałej przy zgięciu.

 

Oczywiście nie sposób tu pominąć aktywności ruchowej. Najlepsza jest profilaktyka, czyli codzienny wysiłek fizyczny – na przykład 30-minutowy szybki spacer, najlepiej z kijkami do nordic walking. W czasie takiego spaceru poprawia się przemiana materii i przepływ wszelkich substancji w organizmie, dzięki czemu nasze ciało jest mniej narażone na zastoje wywołane nadmiarem pokarmu. Aktywność fizyczna może być również doraźną pomocą przy zastoju pokarmowym, ale w tym przypadku wysiłek powinien być dłuższy i bardziej intensywny. Pamiętajmy też o tym, że wysiłek nie powinien być wykonywany zaraz po posiłku, odczekajmy pół godziny.

Święta powinny być radosne, rodzinne i niezakłócane bólami brzucha – dzięki odrobinie rozsądku i kilku „sztuczkom” opisanym powyżej takie właśnie mogą być.