Terapia manualna? Cóż to jest, w czym mi pomoże, co mnie czeka na zabiegu?

Terapia manualna to nic innego jak ?praca rękami? ? jednak nie jakimikolwiek rękami, a rękami wykształconego terapeuty, czyli fizjoterapeuty lub lekarza, który ukończył szkolenia podyplomowe z zakresu terapii manualnej lub chiropraktyki czy osteopatii. Taki terapeuta postrzega pacjenta całościowo pod względem biomechanicznym, dzięki czemu potrafi znaleźć przyczynę zaburzenia, a nie tylko działać na miejsce występowania bólu.

Terapia manualna qi-medZabieg terapii manualnej polega na badaniu i leczeniu struktur układu ruchu. Terapeuta bada cały układ ruchowy i ocenia jego stan, szukając przy tym przyczyny zaburzenia, którą może być na przykład uraz (wypadek, kontuzja, potknięcie się), nieprawidłowe nawyki ruchowe w pracy i domu, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub nieprawidłowa aktywność, stres, zła dieta lub ogólne przemęczenie organizmu. Dla przykładu, ból w odcinku szyjnym może być spowodowany dawnym i już zapomnianym skręceniem kostki. Na pierwszy rzut oka wydaje się to nieprawdopodobne, ale wytłumaczenie jest proste: w wyniku urazu i bólu człowiek zmienia swój wzorzec chodu (zaczyna oszczędzać chorą nogę) i napięcia powięziowo-mięśniowe przenoszą się na inne struktury, odległe od urazu (kolano, miednica, kręgosłup). Ponadto w wyniku urazu torebka nadbudowuje się (staje się bardziej ściśnięta – sklejona) tworząc minimalne ograniczenie ruchu w stawie.

Gdy kostka przestanie boleć, większość z nas uznaje ten stan za koniec problemu. Niestety organizm jest skomplikowanym systemem naczyń połączonych, więc taki uraz zostaje zapamiętany i utrwalony przez inne struktury. Jeśli nieprawidłowości nie zostaną skorygowane po urazie, mogą dać o sobie znać nawet po upływie kilku lat. Czas, po którym zaczniemy odczuwać dolegliwości w innym miejscu niż to, którego dotknął pierwotny uraz, jest zależny od naszego stanu fizycznego: jeśli mamy silny organizm, to nasze możliwości kompensacyjne są bardzo duże. Zdarza się, że przez całe życie nosimy w sobie ukryte patologie z dzieciństwa, które dadzą o sobie znać dopiero wtedy, gdy odejdziemy na emeryturę ? oczywiście tak zdarzy się tylko u tych z nas, którzy mają silny organizm. Większość dzisiejszego społeczeństwa, z organizmami osłabionymi w wyniku siedzącego trybu życia, braku ruchu i złej diety, dolegliwości te odczuje znacznie wcześniej, czasem nawet w wieku 20 lat. Tymczasem można temu zapobiec: wystarczy robić profilaktyczne kontrole i zabiegi korekcyjne.

Terapeuta manualny pracuje nie tylko na strukturach twardych jak kości, stawy, ale także na tkankach miękkich, czyli mięśniach i otaczających je strukturach. Dlatego jeden zabieg może przypominać wizytę u ?kręgarza? czyli chrupanie i strzelanie w stawach, podczas gdy na kolejnym terapią będzie ruch pulsacyjny na strukturach kostnych, zabieg przypominający masaż lub ruch ręką po ciele, powodujący rozluźnienie miękkich struktur w organizmie czy też zabieg polegający na czynnym lub biernym napinaniu struktur mięśniowych-powięziowych, więzadłowych, nerwowych lub wykonywaniu określonego ruchu w celu skorygowania nieprawidłowości i przywrócenia stabilności w stawie. Zabiegi dobierane są indywidualnie, więc może się zdarzyć, że każdy z nich będzie wyglądał inaczej i będzie dotyczył innej części ciała (niekoniecznie w miejscu bólu!!!). Często pacjent dostaje ?pracę domową? w postaci odpowiednich ćwiczeń lub zaleceń reedukacji posturalnej (tj. prawidłowe wykonywanie czynności w życiu codziennym i zawodowym) co znacznie skraca terapię.

Istotą terapii manualnej i osteopatii jest szukanie przyczyny zaburzenia, a przede wszystkim profilaktyka. Jeśli będziemy kontrolować nasze ciało i ?naprawiać? je regularnie przez całe życie, to prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem ruchowym w starszym wieku zmniejszy się do minimum. Na szczęście poziom wiedzy i świadomości zdrowotnej w naszym kraju wciąż rośnie, coraz częściej zwracamy uwagę na jakość usług medycznych i dbamy o to, by w przyszłości cieszyć się życiem, a nie przesiadywać w kolejkach NFZ.