Terapia manualna

Odpowiedz sobie na pytania: masz bóle kręgosłupa lub innego stawu? Masz dyskopatię lub zdarzyła ci się rwa kulszowa? Boli cię głowa? Czujesz, że jakiś staw w twoim ciele ma ograniczoną ruchomość lub jest sztywny? Miałeś uraz lub zdarzają ci się często urazy w jednym stawie? Masz początki zwyrodnienia stawu? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco choć na jedno z pytań, to znaczy, że terapia manualna jest tym, czego potrzebujesz!!!

Terapia manualnaTerapia manualna jest to rodzaj terapii narządu ruchu, będący częścią fizjoterapii. Często utożsamia się ją z kręgarstwem ? a to błąd. Terapia manualna, w przeciwieństwie do kręgarstwa, posiada podstawy w źródłach wiedzy medycznej i jest poparta badaniami medycznymi.

Terapia manualna polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa. Przed przystąpieniem do badania fizykalnego, przeprowadzany jest wywiad i obserwacja kliniczna pacjenta. Badanie fizykalne polega na palpacji (badaniu dotykiem struktur anatomicznych), badaniu jakości i zakresu ruchu w stawach, siły mięśniowej, przesuwalności struktur względem siebie i wielu innych. Leczenie polega na użyciu specjalnych technik mobilizacyjnych oraz manipulacyjnych w określonych miejscach na ciele w celu m.in. zwiększenia ruchomości, przywrócenia statyki ciała (równowagi), przyspieszenia regeneracji, zmniejszenia napięcia i bólu.

W Polsce terapię manualną wykonują fizjoterapeuci i lekarze, którzy ukończą szkolenie podyplomowe z tej dziedziny.