Większość ludzi wie wszystko o dietach, ale nie wie nic o odżywianiu

Odżywianie według Pięciu Przemian

Dieta według Pięciu Przemian to nie kolejna dieta cud na dwa tygodnie. To sposób odżywiania na całe życie, zresztą zgodnie z nazwą, gdyż dieta pochodzi od greckiego diaita, co oznacza „styl życia”.

Wiele osób, zaczynających gotowanie według Pięciu Przemian skupia się na kolejności wrzucania składników do garnka, zupełnie nie zgłębiając istoty tego systemu odżywiania. Kuchnia według Pięciu Przemian to nie żadne czary, a kolejność dodawania składników istnieje między innymi po to, by nie zapomnieć o żadnym produkcie. Jeśli ktoś gubi się w kolejności przemian, na początku zupełnie nie powinien się tym przejmować, bo z czasem porządek Elementów i odpowiadające im produkty same wejdą do głowy. Poza tym nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest, by spożywane przez nas potrawy były dostosowane do tego, co się dzieje w naszym organizmie i tego, co się dzieje wokół nas, czyli klimatu.

W tej diecie można jeść wszystko, tylko trzeba wiedzieć kiedy i jak to przygotować. Przedstawimy to na przykładzie banana. Większość osób żyjących w naszym klimacie nie powinna jeść surowych bananów. Banany rosną w krajach o gorącym klimacie i naturalnie posiadają właściwości wychładzające i nawilżające. Są one niekorzystne w naszych warunkach, ponieważ zimna i wilgoci mamy dość za oknem. Jednak jeśli przyprawimy banana cynamonem, imbirem, kardamonem, zanurzymy w cieście naleśnikowym i usmażymy, wówczas ta obróbka zmieni naturę banana na neutralną, a nawet rozgrzewającą, czyli korzystną dla naszego klimatu, bo dostarczającą nam wewnętrznego ciepła.

Każdy z nas potrafi ocenić klimat, w którym żyje i dostrzec zmieniające się pory roku. Trudniej jest zdiagnozować samego siebie. I tu pojawia się terapeuta medycyny chińskiej, który określa „wewnętrzny klimat” naszego organizmu i podpowiada nam, w jakim kierunku powinna iść nasza dieta. Od tej chwili wszystko zależy od nas. Przede wszystkim nie należy się stresować, lecz bawić się gotowaniem i przyprawami. Jedzenie to przyjemność i należy się nim cieszyć, co nie oznacza że mamy karmić się tylko ulubionymi ciastkami. Bardzo ważna jest różnorodność potraw i ich sezonowość. W tej diecie liczy się znajomość podstawowych reguł i wyobraźnia, dzięki nim w 15 minut – które łatwo wygospodarujemy, rezygnując z zajrzenia na facebooka lub przeczytania kolejnego demotywatora – przygotujemy zdrowy posiłek. A w naszym klimacie w dużym uproszczeniu podstawowe reguły są takie: staramy się jeść ciepłe posiłki, poza sezonem ograniczamy pożywienie surowe, jemy regularnie, jemy śniadania, staramy się nie jeść po 19.00, pijemy rozgrzewające herbatki, używamy bardziej wyrafinowanych przypraw niż pieprz i sól, a glutaminianu sodu nie używamy w ogóle, wybieramy produkty nieprzetworzone, czytamy skład produktów na etykietach, używamy tłuszczu dobrej jakości. I czerpiemy przyjemność z jedzenia i jego przygotowywania.