Wino, świece i… owsianka. Owies jako afrodyzjak

W tym artykule napiszemy trochę o miłości. Dokładniej: o fizycznej stronie miłości. Jeszcze dokładniej: o tym, co robić, by w tej fizycznej stronie miłości nie pojawiały się żadne zaburzenia – można więc powiedzieć, że napiszemy o afrodyzjaku.

Afrodyzjak to środek, który zwiększa popęd seksualny oraz przyjemność  seksualną, a także substancja, która zwiększa sprawność seksualną lub wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. Według medycyny chińskiej libido i narządy płciowe to sfera, za którą odpowiadają Nerki. Kłopoty z popędem seksualnym oraz z funkcjonowaniem genitaliów wskazują więc na osłabienie Nerek, a nic tak nie wzmocni tego Organu jak owies. Można więc nazwać go afrodyzjakiem.

Libido i narządy płciowe to sfera Nerek. Należy tu pamiętać, że w medycynie chińskiej pod określeniem Nerki rozumie się nerki, nadnercza, gruczoły płciowe męskie i żeńskie, cały meridian Nerek oraz funkcje tego meridianu. Po pierwsze, meridian Nerek przechodzi przez obszar genitaliów. Po drugie, Nerki odpowiadają za zapłodnienie, są swoistym magazynem esencji.

Esencja to energia, którą każdy z nas otrzymuje przy urodzeniu od rodziców. Jest przechowywana w Nerkach i stanowi nasze rezerwy – dopóki je posiadamy, dopóty żyjemy. Są to rezerwy ograniczone, ale jeśli o nie dbamy, wystarczą nam na długie życie.

Dobra esencja to zdrowe, żywotne plemniki (w dużych ilościach) oraz zdrowe jajeczka. Plemnik i jajeczko łączą się i przekazują dziecku esencję, energię odziedziczoną po przodkach, stwarzając tym samym rezerwy dziecka na przyszłość. Jakość esencji rodziców bezpośrednio więc przekłada się na zdrowie i życie ich dziecka. Im lepiej dbamy o esencję, tym dłużej będziemy żyć, ciesząc się dobrym zdrowiem. Ale co to znaczy „dbamy”? Otóż znaczy to, że szanujemy się, cieszymy z życia, nie stronimy od aktywności fizycznej i prawidłowo się odżywiamy. Gdy rezerwy zaczną się wyczerpywać, będziemy słabnąć.

W uproszczeniu można powiedzieć, że według medycyny chińskiej człowiek posiada dwa rodzaje energii:

 • przedurodzeniową, czyli wyżej wspomniana esencję, przechowywaną w Nerkach
 • pourodzeniową, czyli energię, którą czerpiemy na bieżąco z tlenu, pożywienia i pozytywnej interpretacji naszego życiowego doświadczenia.

Jeśli dbamy o siebie, odpowiednio się odżywiamy, ruszamy się i jesteśmy pozytywnie nastawieni do siebie i świata, wówczas esencja stanowi dla nas rezerwę wykorzystywaną w ciężkich czasach – na przykład w chorobie, w sytuacjach stresu, po okazjonalnie nieprzespanej nocy. Jeśli jednak nie dostarczamy sobie tej energii pourodzeniowej, wówczas czerpiemy tylko z esencji i nasze zapasy kurczą się w zastraszającym tempie. Esencja się wyczerpuje, a my stajemy się coraz słabsi. Pojawiają się problemy z libido, a czasem nawet zupełny zanik popędu seksualnego, impotencja, zaburzenia układu rozrodczego, czyli niepłodność i bezpłodność, zbyt obfite miesiączki, zbyt skąpe miesiączki lub całkowity ich brak, zbyt mała ilość nasienia lub mało aktywne plemniki, przedwczesne wytryski, nocne polucje, zaburzony rozwój płciowy – zbyt wczesny lub zbyt późny. Oprócz tego słabnie i niedołężnieje cały organizm, pojawia się ospałość i apatia, człowiek łatwo marznie, zaczynają wypadać mu włosy, częściej psują się zęby, pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją. Tak, to są oznaki starości – jednak pojawiają się one u trzydziestolatków!

Warto więc o siebie dbać: żyć w zgodzie ze sobą, uprawiać sporty i odpowiednio się odżywiać. Pożywieniem, które doskonale wzmacnia Nerki jest owies – słodki i ogrzewający. Wzmacnia i daje siłę, reguluje metabolizm i wagę oraz poziom cholesterolu, oczyszcza organizm, odbudowuje florę bakteryjną, wzmacnia włosy, wspomaga układ nerwowy, pamięć i całą gospodarkę biochemiczną organizmu. Według amerykańskiej Food and Drug Administration (Agencja do spraw Żywności i Leków) owies to pożywienie niezbędne dla zdrowia. Pojawiają się nawet głosy, by całą swoją dietę oprzeć na owsie.

Najprostszą do przygotowania i najbardziej dostępną formą owsa jest owsianka. Należy gotować ją bez mleka, na wodzie, dodając rozgrzewające przyprawy, suszone owoce, orzechy, ziarna. Warto włączyć ją do swojej codziennej diety – na przykład jako ciepłe śniadanie. Przygotowanie owsianki zajmuje około 20 minut, a jej dobroczynny wpływ będziemy odczuwać 24 godziny na dobę, zarówno w dzień, jak i w upojne noce.

Przepis na owsiankę

 •     4 szklanki wody wody
 •     2 szklanki płatków owsianych
 •     bakalie: daktyle, morele, śliwki suszone, rodzynki
 •     orzechy, migdały, ziarna słonecznika, pestki dyni, sezam, wiórki kokosowe
 •     łyżka oleju kokosowego
 •     pół łyżeczki kurkumy
 •     pół łyżeczki kardamonu
 •     pół łyżeczki cynamonu
 •     szczypta mielonych goździków lub dwa całe goździki
 •     świeży imbir (kawałek 2-3 cm, zetrzeć na tarce)
 •     szczypta soli

Bakalie włożyć do małej miseczki i zalać wrzątkiem, chwilę wymoczyć. Generalnie bakalie można dodawać wedle uznania ? raz jedne, raz drugie. I przeważnie tyle, na ile ma się chęć, oprócz orzechów ? ich tylko kilka sztuk, bo są bardzo energetyczne. Zagotować w garnku wodę, do gotującej się wody dodać kurkumę i orzechy włoskie, zamieszać. Dodać ziarna i pozostałe orzechy, a następnie wymoczone  bakalie oraz olej kokosowy i zamieszać. Po chwili wrzucić płatki owsiane, cynamon, kardamon, goździki i imbir. Zamieszać i niech się gotuje na wolnym ogniu. Dodać szczyptę soli. Gotować na wolnym ogniu, mieszając, żeby się nie przypaliło. Gdy owsianka będzie już miękka, można zajadać – samą lub z dodatkami: syropem klonowym, syropem z buraków cukrowych, dżemem. Smacznego i na zdrowie!!