Akupunktura klasyczna

Akupunktura klasyczna

Akupunktura klasyczna opiera się na bardzo indywidualnym podejściu do pacjenta. Terapeuta przeprowadza diagnozę zgodnie z zasadami medycyny chińskiej, a następnie dobiera najlepsze dla stanu pacjenta metody i środki terapii. Diagnoza obejmuje szczegółowy wywiad, badanie pulsu, badanie z języka, badanie palpacyjne. Akupunktura klasyczna obejmuje pracę na meridianach podstawowych (12 meridianów związanych z narządami Zang Fu) i komplementarnych (kanały ścięgnisto-mięśniowe, kanały luo, kanały dywergentne, meridiany niezwykłe) z wykorzystaniem igieł, gua sha, baniek, moksybucji (ogrzewania za pomocą preparatu roślinnego zwanego moksą).
Terapia skrojona jest według indywidualnych potrzeb pacjenta, w tym czasie cała uwaga terapeuty skupiona jest na pacjencie ? terapeuta obserwuje reakcje pacjenta i zachodzące w nim subtelne zmiany, by móc na bieżąco modyfikować sposób postępowania. Każdy zabieg  jest całością sam w sobie, dlatego każda wizyta w gabinecie może wyglądać inaczej.

Efekty uboczne
Po terapii mogą wystąpić reakcje organizmu, takie jak senność, zwiększona diureza, rozwolnienie, katar, zwiększony lub zmniejszony apetyt. Są to naturalne zjawiska związane z procesem powrotu organizmu do pierwotnej równowagi, czyli zdrowia.