Rosół Król

Rosół to podstawa wszystkich naszych zup. Z punktu widzenia dietetyki energetycznej długogotowany rosół jest intensywnym odżywieniem – to jakby podać organizmowi gotowe Qi pourodzeniowe na talerzu. Długie gotowanie jest jak wstępne trawienie, co po pierwsze zaoszczędza pracy energetycznej naszemu układowi pokarmowemu, a po drugie ekstrahuje esencję ze wszystkich składników rosołu, czyli daje wywarowi moc wzmacniania naszej własnej najgłębszej warstwy Qi. Do tego jeszcze w naszym konkretnym przepisie dodatek grzybów, wodorostów, czarnego sezamu i czarnuszki kieruje wzmacniające oddziaływanie rosołu na poziom Yuan, czyli zdrowia konstytucyjnego, które obejmuje układ nerwowy, hormonalny, rozrodczy, kostny, nasze zdolności adaptacji, regeneracji i transformacji swojej natury. Jest to dokładnie to, czego osobiście potrzebujemy. Po latach eksperymentowania z własnym organizmem przez wyniszczające diety wykluczające oraz przy naszym stylu życia, obejmującym ciągłą naukę i pracę z energią taka dawka pourodzeniowego Qi od razu gotowego do przyjęcia jest na wagę złota.  

Do rosołu, jak i do wszystkich potraw, używamy najlepszej jakości produktów – „najlepszej” znaczy najlepszej, jaką możemy dostać i na jaką nas stać. Dotyczy to zarówno mięsa, jak i warzyw. Oczywiście zawsze polecamy wybieranie produktów z zaufanych źródeł, ale czasami może nie być to możliwe. Wtedy pamiętajmy, że jako wyrafinowane organizmy fizyczno-duchowe mamy zdolność transformacji i adaptacji – przy odpowiedniej intencji i miłości do siebie będziemy w stanie pobrać odżywienie z każdego rodzaju produktów.

Przy wyborze rodzaju mięsa do rosołu kierujmy się fantazją i preferencjami smakowymi lub intencją energetyczną – bo wszyscy, którzy uczestniczyli w naszym szkoleniu z Prawdziwego Odżywiania według Pięciu Elementów dobrze wiedzą, że różne rodzaje mięsa mają określony wpływ na nasze narządy, emocje i zasoby życiowe. Jeśli nie wiesz co wybrać, postaw na kurczaka – należy do Elementu Ziemi, więc odżywi Centrum organizmu, co zawsze wpłynie na korzystnie na cały system Narządów, gdyż silne i zrównoważone Centrum przekaże odżywienie w każde miejsce systemu, potrzebujące wsparcia.

Rosołu nie gotujemy codziennie – co jakiś czas przyrządzamy duży gar i dzielimy zupę na porcje. Część zjadamy od razu, część pasteryzujemy w słoikach lub mrozimy do szybkiego wykorzystania w przyszłości. W ten sposób zawsze mamy ten drogocenny wywar pod ręką.

PRZEPIS

UWAGA: przepis to porcja na garnek 7-litrowy

Składniki:

 • Mięso:
  • Korpus kurczaka/gęsi/kaczki/indyka i dwie kurze łapki (można też łapki gęsi, ale łatwiej dostępne są kurze)
  • Wołowina z kością (np. szponder, ogon wołowy) plus kawałek kości szpikowej – jako połączenie z drobiem lub zupełnie osobno, jako rosół wołowy
  • Podroby: u nas najczęściej są to drobiowe wątróbki, serca, żołądki
 • 5 marchewek
 • 1 pietruszka
 • seler – w sezonie również liście selera
 • 2 cebule z łupinkami – cebule przypiekam do lekkiego zwęglenia na suchej patelni żeliwnej
 • 1/2 pora
 • Pęczek liści lubczyka – w sezonie świeżych, poza sezonem wykorzystujemy własnoręcznie mrożone
 • 15g arcydzięgla chińskiego (Dang gui) – opcjonalnie
 • 5g suszonych wodorostów (np.nori, kombu, morszczynu)
 • 5 listków laurowych
 • 10 ziaren ziela angielskiego
 • 10g czarnego sezamu
 • ½ łyżeczki czarnuszki
 • Garść suszonych grzybów
 • 1 łyżeczka rozmarynu
 • Szczypta chilli
 • Biały pieprz
 • Sól

Przygotowanie:

Marchewki, seler i pietruszkę obieram, zdejmuję wierzchnie liście pora i kroję na kilka części (nigdy nie wyrzucam zielonej części pora!), myję mięso. Warzywa i mięso wkładam do garnka, dodaję lubczyk, arcydzięgiel chiński, wodorosty, grzyby, listki laurowe oraz utłuczone w moździerzu: ziele angielskie, czarny sezam i czarnuszkę. Zalewam zimną wodą i zagotowuję, ale nie doprowadzam do mocnego wrzenia. Rosół gotuje się na wolnym ogniu przez kilka godzin, optymalnie osiem, ale czasami mniej. Minimum dla mnie to cztery godziny gotowania. Nie mieszam i uważam, by rosół nie wrzał, ma tylko delikatnie bulgotać. Pod koniec gotowania dodaję rozmaryn, chilli, sól i pieprz.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja