mgr Katarzyna Hołda

Jestem psychoterapeutką psychodynamiczną i analityczką więzi prenatalnej. Od ponad dziesięciu lat pracuję z pacjentami dorosłymi i młodzieżą, a ostatnio także parami spodziewającymi się dziecka, kobietami w ciąży i parami starającymi się o dziecko metodą in vitro. Mam doświadczenie w prowadzeniu grup terapeutycznych i wsparciowych.

Psychoterapia psychodynamiczna jest naukowo potwierdzonym skutecznym narzędziem pomocy pacjentom w dokonaniu trwałej satysfakcjonującej zmiany. Pomaga w radzeniu sobie z różnymi rodzajami lęku, fobiami, depresją, somatyzacjami, zaburzeniami osobowości i innymi trudnymi aspektami życia psychicznego (Leichsenring i Steinert w opublikowanym w 2019 r. The efficacy of psychodynamic psychoterapy: an up- to- date review W: Contemporary Psychodynamic Psychotherapy), a efekty leczenia osiągają swój trwały poziom w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia (Gabbard G. 2015 i inni). Ten nurt psychoterapii wywodzi się z klasycznej psychoanalizy i zakłada istnienie w psychice obszarów nieświadomych, które zawierają w sobie wczesne wzorce relacji, wewnętrzne konflikty, popędy, pragnienia i dążenia. Napięcie pomiędzy nimi manifestuje się w świadomości jako różnego rodzaju objawy sprawiające psychiczny ból i będące powodem braku satysfakcji z życia.

Terapia podąża za pacjentem. Jest jak podróż po wewnętrznym zamku, gdzie odwiedzamy wspólnie z terapeutą komnaty dobrze oświetlone, znane, bezpieczne, będące w naszej świadomości, ale zmierzamy do tych zamkniętych, budzących obawy lub inne nieprzyjemne uczucia. Z pomocą terapeuty otwieramy drzwi do nich. Docieramy także do tych, o których istnieniu nie wiedzieliśmy, a które są centrum dowodzenia naszego życia w tym zamku, metaforze psychiki.

Terapeuta jest towarzyszem w tej podróży, wspiera i pomaga odkryć źródła trudności. Wyciągnięte na światło dzienne mogą być oswojone i zrozumiane. Proces poszerzania samoświadomości prowadzi do zmian w doświadczaniu siebie i innych, objawy zwykle ustępują a komfort życia znacznie się poprawia.

Towarzysząc wielu osobom w tej podróży, z czasem zaczęłam zauważać, że wspólnie docieramy do jakiejś granicy, której nie możemy przekroczyć. Odpowiedzią okazała się być Analiza Więzi Prenatalnej. Dała odpowiedź na wiele pytań i wzbogaciła sposób pracy z korzyścią dla pacjentów.

Analizę Więzi Pranatalnej (AWP) stworzyli w latach 90 XX wieku dwaj węgierscy psychoanalitycy pracujący z młodzieżą chorą na schizofrenię. J. Raffäi i G. Hidas odkryli, że ich pacjenci wnoszą na sesję obrazy i doświadczenia mogące odpowiadać życiu wewnątrzmacicznemu, z czasem stworzyli metodę będącą profilaktyką różnych zaburzeń uznając, że można pracować nad więzią matki z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

AWP jest formą wsparcia kobiety w ciąży, pomaga utrzymać głęboką relację z dzieckiem jeszcze przed narodzinami. Matka zaangażowana w AWP kieruje swoją uwagę na sygnały płynące z ciała i sygnały od dziecka. Wówczas pojawia się coś w rodzaju „wewnętrznego ekranu”, do którego oboje, matka i dziecko, mają dostęp. Powoli staje się on kanałem komunikacji, tzw. emocjonalną pępowiną, która ich łączy, w ten sposób powstaje dialog.

AWP pomaga szczególnie kobietom, dla których ciąża łączy się z silnym lękiem związanym ze stresującą sytuacją życiową, lękiem przed porodem, kryzysami psychicznymi we wcześniejszej ciąży (depresją poporodową, komplikacjami zdrowotnymi, traumatycznym porodem, poronieniem lub innymi).

Korzyści wynikające z zastosowania AWP:

 • Percepcja kobiety zostaje ukierunkowana do wewnątrz na jej ciało, umysł i dziecko. W ten sposób łatwiej rozumieć sygnały płynące od dziecka
 • Zwiększa się asertywność matki
 • Matka i dziecko stają się zgranym zespołem, oboje doświadczają mniej lęku, mniej bólu, mniej wysiłku i komplikacji podczas porodu
 • Notuje się mniej interwencji położniczych
 • Mniej porodów zakończonych CC i przedwczesnych urodzin
 • Niski poziom urazów porodowych
 • Dzieci mniej płaczą, są ciekawe świata, lepiej się komunikują, mają dostęp do swoich osobistych możliwości
 • Wskaźnik depresji poporodowych wynosi mniej niż 1%.

(Schroth G, 2010 Prenatal Bonding (BA): A Method for Encountering The Unborn- Introductin and Case study, Journal of Prenatal and Perinatal Psychology)

Uwzględniając tę metodę poszerzam doświadczanie Self pacjentów zakodowane w ich ciele. Ciało jest bowiem tym, co mamy w początkach naszego życia, jeszcze przed narodzinami. Macica matki jest nie tylko pierwszym środowiskiem, w którym żyjemy, ale także przestrzenią przekazu transgeneracyjnego, który ma zdolność modyfikacji naszego DNA. W ten sposób dochodzi do przekazu wielu emocji i traum doświadczonych przez naszych przodków, wpływających, czy tego chcemy, czy nie, na nasze obecne życie.

Moje wykształcenie:

 • studia magisterskie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego
 • studia podyplomowe kierunek Psychologia w Zarządzaniu Kolegium Zarządzania Akademia Ekonomiczna Katowice
 • studia podyplomowe kierunek Doradztwo Zawodowe WSNS
 • Studium Terapii Uzależnień PTZN Katowice
 • Studium Treningu Interpersonalnego i Szkoła Psychoterapii Psychodynamicznej Krakowskie Centrum Psychodynamiczne
 • szkolenie z Analizy Więzi Pranatalnej stopień podstawowy i zaawansowany
 • poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w wielu konferencjach naukowych, czasem także jako prelegentka
 • pracuję pod stałą, systematyczną superwizją

Psychoterapia i Ustawienia Systemowe

W PRZYGOTOWANIU

Zobacz więcej

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja