Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna to forma terapii manualnej. Jej celem jest rozluźnienie okolic stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni odpowiedzialnych za proces przeżuwania. Rozluźnienie tych obszarów wpływa na równowagę zgryzu i zdrowie stawów skroniowo-żuchwowych.

Terapia manualna wywodzi się z osteopatii, a naczelna zasada osteopatii mówi, że ciało ludzkie jest całością, dlatego też fizjoterapia stomatologiczna obejmuje pracę w miejscu napięcia czy bólu, ale również testowanie miejsc odległych, które mogą wpływać na region żwaczy. Bo w rzeczywistości cała postawa naszego ciała ma wpływ na kości czaszki, a co za tym idzie na zęby.

Terapeuta pracuje na strukturach mięśniowo-powięziowych, stawach oraz strefach odruchowych tak, aby wyrównać napięcie i przywrócić możliwie jak najlepszą postawę ciała.

Długotrwałe napięcie w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych z czasem powoduje zwyrodnienie tego stawu. Trzeba pamiętać, że jest to jeden z najbardziej używanych stawów w ciele i bezpośrednio odpowiada za nasze zdrowie. Jeśli źle przeżuwamy, to źle trawimy, a jeśli źle trawimy, to nie dostarczamy wystarczającej ilości energii z pokarmu do naszego systemu. Dlatego należy dbać o zęby i aparat zgryzu. Do rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego możemy wykorzystać terapię INDIBA, która przyspiesza proces zdrowienia komórek w stawie i okolicach.

Jeżeli napięcie wraca i terapia nie posuwa się do przodu, trzeba zagłębić się jeszcze bardziej w układ nerwowy, który jest być może zbyt pobudzony. Wtedy dobrym uzupełnieniem terapii będą techniki relaksacyjne, akupunktura lub hipnoza.

Inną głębszą przyczyną napięcia w okolicy żwaczy mogą być pasożyty. Bruksizm, jak wiadomo, jest jednym z objawów pasożytów. W tym przypadku w naszym centrum zalecamy mieszanki ziołowe i biorezonans.

Praca w gabinecie jest bardzo ważna, ale praca nad sobą jest jeszcze ważniejsza. Dlatego bez tego elementu utrzymanie efektu może być trudne. Przykładowo podczas terapii specjalista może wskazać miejsca do samodzielnego masażu, ćwiczenia do wykonywania w domu lub skierować na inny rodzaj interwencji, który uzupełni terapię. Bardzo ważna jest współpraca między terapeutą i pacjentem.

Wśród objawów dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych znajdują się:

 • Bóle głowy
 • Bóle migrenowe
 • Bóle karku
 • Trzaski i przeskakiwania w stawach skroniowo-żuchwowych oraz ich ograniczona ruchomość
 • Szczękościsk
 • Nadwrażliwość, ból zębów
 • Bóle skroni, szczęki, żuchwy
 • Szumy, piski w uszach
 • Bóle i stany zapalne uszu
 • Ból odczuwalny za gałką oczną
 • Uczucie guli w gardle
 • Zaburzenia połykania, gryzienia

Oczywiście powyższe symptomy mogą mieć przyczynę w innym miejscu w ciele, dlatego podczas wizyty bada się całą czaszkę, kark, szyję oraz całą postawę, która jest „fundamentem” dla głowy.

Przy dzisiejsze modzie na aparaty ortodontyczne współpraca ortodonty i fizjoterapeuty czy osteopaty jest wręcz niezbędna. Trzeba mieć na uwadze, że aparat ortodontyczny uniemożliwia ruchy w kości szczękowej i żuchwie. Zgodnie z modelem osteopatycznym dla ciała, w tym przypadku dla kości, ruch jest nieodzowny i kość powinna się ruszać w granicach norm. Jeśli natomiast usztywniona aparatem kość nie może wykonywać ruchów w sposób fizjologiczny, to napięcia muszą zostać przeniesione w inne okoliczne struktury m.in. na stawy skroniowo-żuchwowe. Cześć ortodontów zaczyna to zauważać i daje szyny korygujące stawy skroniowo-żuchwowe przed założeniem aparatu. Z naszego punktu widzenia jest to za mało, bo jak wcześniej było wspomniane ciało ludzkie jest całością i ten staw skroniowo-żuchwowy poprzez mięśnie i kości połączony jest z całą czaszką i szyją, a głowa zawsze dąży to ustawienia oczu w poziomie, więc będzie kompensowała inne tkanki do tego ustawienia. Dlatego jeśli po leczeniu ortodontycznym występuje konieczność noszenia retainera (drutów przyklejonych do wewnętrznej powierzchni zębów) na stałe, to znaczy, że ułożenie zębów jest mocno wymuszone (usztywnienie – brak ruchu), a tkanki które są wokoło przejmują ruch kości i muszą pracować mocniej, niż by to miało miejsce bez usztywnienia zębów. Dlatego w tym przypadku symptomy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, które wspomniane były wyżej, mogą nigdy nie zniknąć, jeśli ciało będzie miało coś co sztucznie blokuje ruch kości. Praca nad całym ciałem i odpowiednie ustawienie zgryzu poprzez aparat ortodontyczny może przynieść bardzo dobre efekty dla postawy ciała i kości pod warunkiem, że efektem końcowym będzie zrównoważone ustawienie kości w ciele. Taka równowaga nie wymaga żadnych zewnętrznych stabilizatorów, jak retainery, lecz utrzymuje się dzięki swojej naturalnej adaptacji.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja