Łokieć Tenisisty- rehabilitacja, objawy, przyczyny

Łokieć tenisisty rehabilitacja Katowice

łokieć tenisisty rehabilitacja Katowice. Jak boli łokieć tenisisty?

Czy dokucza Ci łokieć tenisisty w pracy, w sporcie czy podczas wykonywania domowych czynności? Chcesz sobie z tym poradzić ale nie wiesz jak? Słyszałeś o tym problemie ale nie wiesz od czego zacząć? W tym wpisie dowiesz się tego wszystkiego. Przeczytaj wpis do końca, a dowiesz się czym jest ta jednostka chorobowa. Jakie są jej objawy, jak powstaje i jak wygląda rehabilitacja.

Anatomia stawu łokciowego


Aby dowiedzieć się czym jest łokieć tenisisty, musimy najpierw zaczerpnąć lekcji anatomii. Staw łokciowy składa się z kości ramiennej, łokciowej oraz promieniowej. Dlatego, tak naprawdę w stawie łokciowym mamy 3 stawy. Są nimi staw ramienno-promieniowy, ramienno-łokciowy oraz promieniowo-łokciowy. Jak widzisz, jest to dość złożony staw, który na co dzień wykonuje masę pracy. Z anatomicznego punktu widzenia istnieją dwa główne miejsca na kości ramiennej, do których przyczepiają się nasze mięśnie przedramienia. Mowa tutaj o nadkłykciu przyśrodkowym i nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Jednostką chorobową, która dotyka nadkłykcia przyśrodkowego, jest tak zwany łokieć golfisty. Nie musisz grać w golfa, aby cierpieć na tę dysfunkcję. Druga jednostka dotyka właśnie nadkłykcia bocznego i nazywamy ją łokciem tenisisty. Do nadkłykcia bocznego przyczepiają się mięśnie prostowniki nadgarstka oraz palców ręki. Są nimi na przykład mięsień prostownik promieniowy nadgarstka krótki i długi, mięsień prostownik palców. Są to głównie mięśnie, które angażujemy podczas prostowania palców i nadgarstka. Ich ścięgna mają swój przyczep początkowy właśnie w okolicy łokcia i one głównie odpowiadają za powstawanie bólu w tym rejonie ciała.

Czym jest Łokieć tenisisty?


Jest to zwyrodnienie przyczepu ścięgien mięśni prostowników przedramienia, które przyczepiają się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Profesjonalnie określa się to jako entezopatie ścięgien mięśni prostowników. Enteza to miejsce, w którym ścięgno przyczepia się do kości.


Jak powstaje Łokieć tenisisty?


Jedną z głównych przyczyn powstawania entezopatii ścięgien prostowników jest kumulowanie się mikro przeciążeń. Do przeciążenia może dochodzić w wyniku wykonywania powtarzających się czynności. Może to się dziać w wyniku wykonywanej pracy. Dość często na ten problem cierpią osoby, które w pracy wykonują ciągle powtarzające się ruchy. Takimi czynnościami może być np. skręcanie mebli, praca na linii produkcyjnej, lutowanie czy też spawanie. W wyniku powtarzania się tego samego rodzaju pracy dochodzi do przeciążenia ścięgien. Jeśli nie dbamy o regenerację tego obszaru, może dochodzić do kumulowania się mikrouszkodzeń i pogarszania problemu. Jeśli trwa to miesiącami lub latami to ścięgno ulega zwyrodnieniu, a my powoli zaczynami odczuwać ból lub dyskomfort w okolicy łokcia. Natomiast powstawanie łokcia tenisisty w obecnych czasach staje się nagminne u osób, które wykonują prace biurowe. Długotrwałe spędzanie czasu przed laptopem z ręką na myszce lub touchpadzie również przeciąża ścięgna mięśni prostowników. Jakim sposobem jest to możliwe? W chwili, gdy codziennie przez 8 godzin trzymamy rękę na myszce, nasze mięśnie są w ciągłym napięciu.

Przeciążenia

Powoduje to znaczne przeciążenia mięśni i ścięgien. Jeśli ten problem się kumuluje, a my go ignorujemy, przeradza się w to dużo poważniejszy problem. Tym problemem może być właśnie łokieć tenisisty. Jeśli pracujesz na tę dysfunkcję latami, musisz wiedzieć, że powrót do pełnej sprawności nie skończy się na jednorazowej wizycie. Potrzebna będzie nawet kilkumiesięczna praca i zmiana twoich codziennych nawyków.

Jakie objawy daje Łokieć tenisisty?


Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów jest ból. Ból, który towarzyszy w trakcie wykonywania pracy lub spoczynku. Lokalizuje się on przy nadkłykciu bocznym, dokładnie w miejscu przyczepu mięśni. Czasami zdarza się, że ten ból promieniuje lekko wzdłuż przedramienia. Natomiast jakie czynności mogą go nasilać? Przede wszystkim wszystkie ruchy, które będą angażować pracę tych mięśni. Mowa tutaj o ruchach zaciskania pięści, unoszenia ciężkich przedmiotów, czy też długotrwałe używanie myszki od komputera. Niestety w bardziej zaawansowanych przypadkach, ból może również utrzymywać się w spoczynku. Dzieje się tak, ponieważ nasze ścięgna, jeśli ulegną zwyrodnieniu, stale się przebudowują. Procesy te mogą dawać o sobie znać nawet w spoczynku w chwili, gdy nic nie robimy. Jeśli zdarza ci się odczuwać ból na wczesnym etapie, warto od razu zgłosić się do specjalisty, aby nie doprowadzać do pogarszania się sytuacji. Pamiętaj, że czas odgrywa tutaj istotną kwestię.

Łokieć tenisisty- diagnostyka


W przypadku występowania „prawdziwego” łokcia tenisisty, badaniem z wyboru jest USG. Fizjoterapeuta czy też Ortopeda, badając głowicą omawiane ścięgna, jest w stanie ocenić ich stan. W takim przypadku badanie takie daje nam obiektywny stan zwyrodnienia ścięgien i pozwala nam nakreślić plan leczenia. Natomiast czy potrzeba wykonywać USG? Jeśli masz taką możliwość, to daje to bardzo dobrą kontrolę postępu rehabilitacji. Jeśli wykonasz badanie USG na początku i na końcu rehabilitacji uzyskamy obraz tkanek, które poddaliśmy leczeniu. Samo badanie daje również obraz pacjentowi w przypadku poważniejszej degeneracji ścięgna, że problem potrzebuje czasu, aby go rozwiązać. Natomiast zanim zapiszesz się od razu na USG, warto skonsultować to choćby z fizjoterapeutą, ponieważ problem, z którym się zmagasz, nie wymaga wykonywania USG w okolicy łokcia. Może być tak, że za ten problem odpowiada inna struktura lub obszar, a Ty stracisz czas oraz pieniądze na USG.

Łokieć tenisisty- rehabilitacja

Kluczowym elementem leczenia łokcia tenisisty jest czas. W chwili, gdy odczuwasz ból łokcia, zazwyczaj problem narastał dłuższy okres. Dlatego do jego rozwiązania organizm potrzebuje czasu i rehabilitacji. Dość powszechnie mówi się, że potrzeba odpoczynku i nic nierobienia. Nic bardziej mylnego. W obecnym świetle badań i zaleceń świata medycyny entezopatie i tendinopatie potrzebują obciążenia. Tak, dokładnie obciążenia. Natomiast zaraz. Dopiero mówiliśmy, że przeciążenia powodują tę sytuację. Masz rację. Natomiast podczas rehabilitacji należy uwzględnić czas obciążania ścięgna za pomocą ćwiczeń oraz czas na jego regenerację. Nasze ścięgna nie regenerują się tak szybko, jak mięśnie. Można powiedzieć, że regenerują się jak leniwce, bardzo powoli. Dzieje się tak, dlatego, że ścięgna nie posiadają bogatego unaczynienia krwionośnego i proces ich naprawy zachodzi w innych mechanizmach. Aby ścięgno się regenerowało i wzmacniało, potrzebuje obciążeń i napięć mechanicznych. W chwili, gdy poddajemy ścięgno obciążeniu, dochodzi do produkowania kolagenu typu 1, który powoduje wzmacnianie i odbudowę struktury ścięgna. Natomiast jest to powolny proces. Do jego prawidłowego przebiegu ścięgno również potrzebuje czasu na odpoczynek, aby nie dochodziło znowu do jego przeciążenia.

Nie zwlekaj

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Ćwiczenia

Najefektywniejszą i najlepiej sprawdzającą się formą ćwiczeń są ćwiczenia ekscentryczne i izometryczne. Podczas ćwiczeń izometrycznych uzyskujemy napięcie mięśniowe potrzebne do regeneracji ścięgna. Podobnie dzieje się w przypadku ćwiczeń ekscentrycznych, które wykazują większe zaangażowanie pracy ścięgna podczas ćwiczeń. Jak wyglądają ćwiczenia ekscentryczne? Wyobraź sobie swój biceps. W chwili, gdy go napinasz, twój łokieć się zgina. Natomiast jeśli wyprostowujesz łokieć, twój biceps również wykonuje pracę, a jest to praca ekscentryczna. Kontrola tego ruchu wymaga dużego wysiłku, jeśli chcesz celowo skupić się na tym rodzaju pracy mięśnia. Więcej o tym w gabinecie, ponieważ wymaga to przedstawienia konkretynych ćwiczeń.

Czas rehabilitacji

Podsumowując, rehabilitacja w przypadku łokcia tenisisty, wymaga kilku, kilkunastu tygodni pracy w gabinecie oraz w domu pacjenta. Połączenie pracy manualnej terapeuty z pracą w postaci ćwiczeń fizycznych przynosi najlepsze rezultaty. Utracenie jednej z tych dwóch składowych może wydłużyć czas powrotu do zdrowia.

Podsumowanie

Jeśli zmagasz się z bólem łokcia, warto udać się do specjalisty na wczesnym etapie. Kumulowanie się problemu może wydłużyć czas powrotu do sprawności. Pamiętaj o tym, jeśli zależy Ci na komforcie pracy i życia. Natomiast więcej informacji na temat łokcia tenisisty oraz golfisty umieszczę w następnym wpisie.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

    Masz pytania? Napisz do nas






    Jak do nas trafić?

    Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

    W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

    Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

    Nasza lokalizacja