Dlaczego coraz więcej osób zmaga się z bólem odcinka lędźwiowego?

Autor: mgr fizjoterapii Szymon Rado

Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego stały się w ostatnich latach jednymi z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarzy, fizjoterapeutów czy osteopatów. Incydenty bólowe dotyczą nie tylko osób starszych, ale obecnie nawet wśród nastolatków występują różnego rodzaju bóle w tym odcinku kręgosłupa. Możemy się zastanawiać, czy wiek faktycznie odgrywa tutaj kluczową rolę w występowaniu dolegliwości bólowych. 

Próbując wytłumaczyć, dlaczego nawet młode osoby zmagają się z bólem, warto prześledzić ostatnie kila/kilkanaście lat życia naszego społeczeństwa. Dawniej od najmłodszych lat u dzieci dominowała zabawa z rówieśnikami, dużo ruchu na świeżym powietrzu i ciężko było „zagonić” dzieci do powrotu do domu. W obecnych czasach, dzięki postępowi technologii trend ten zaczął się odwracać, tzn. ciężko zachęcić dzieci, aby wyszły na zewnątrz i zaczęły zabawę ze swoimi kolegami.

Jaki to ma związek z bólem odcinka lędźwiowego? Niestety siedzący tryb życia, spędzanie większej ilości czasu przed monitorem, zmniejszenie spontanicznej aktywności ruchowej jest czynnikiem, który może predysponować do takich problemów. Dlatego coraz więcej młodych osób w obecnych czasach może doświadczać bólu odcinka lędźwiowego.  Nie jest to tylko problem tego jak spędzamy czas w domu. Obecnie większość nauki w szkole czy pracy wykonuje się siedząc przed biurkiem, dlatego tak ważne jest, aby czas wolny poświęcić na aktywność fizyczną np. spacer, basen, joga, rolki. Żaden rodzaj bólu nie jest dla nas przyjemny, dlatego chcemy, aby on jak najszybciej ustąpił. W takich chwilach, gdy odczuwamy ból w plecach powinniśmy prześledzić jak spędziliśmy nasze ostatnie dni. Mówiąc prościej zastanówmy się, czy w ciągu dnia odpowiednio się nawadnialiśmy, czy zadbaliśmy o higienę snu, czy nie przesadziliśmy ze zbyt długim siedzeniem bądź, czy nie mieliśmy zbyt mało ruchu. Można więc powiedzieć, że te rzeczy, które zostały wymienione są ważnymi czynnościami, które mogą nas uchronić przed bólem. Zwróć uwagę, w chwili gdy odczuwasz ból, czy te czynniki nie były u Ciebie w ostatnim czasie zaniedbane.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja