Skręcenia stawu skokowego – postępowanie rehabilitacyjne

Skręcenia stawu skokowego- Autor: mgr fizjoterapii Szymon Rado

Skręcenia stawu skokowego - postępowanie rehabilitacyjne. Z czym wiąże się skręcenie stawu skokowego oraz metody fizjoterapii w przypadku skręcenia stawu skokowego

„Uważaj na nogi, bo nie wiadomo dokąd cię poniosą” – J.R.R Tolkien

W dzisiejszym wpisie chciałbym skupić się na temacie naszych stóp. Stawy skokowe spełniają bardzo ważne i liczne funkcje w naszym ciele, dlatego wymagają od nas szczególnej uwagi. Jako fizjoterapeuta i osoba aktywna fizycznie chciałbym przybliżyć znaczenie stóp w kontekście naszego zdrowia, postawy ciała, aktywności fizycznej i zachęcić do zwracania uwagi na ich kondycję.

Stawy skokowe dość często ulegają urazom. Urazy te mogą powodować uszkodzenia struktur torebkowo-więzadłowych. Najczęściej do skręceń dochodzi podczas uprawiania sportu, gdzie staw wystawiony jest na działanie dużych sił. Siły te są połączone z dużą prędkością i niekontrolowanym ruchem. Z praktyki gabinetowej i życia prywatnego obserwuje, że do skręceń stawu równie często dochodzi podczas rutynowych czynności dnia codziennego takich jak spacer, chodzenie po schodach czy wysiadanie z autobusu. W tych prostych sytuacjach często zdarzają się skręcenia stawu.

NIE MASZ CZASU NA CZYTANIE? POSŁUCHAJ:

Czym jest skręcenie stawu?

Czym jest właściwie skręcenie? O skręceniu mówimy wtedy, gdy ruch który zachodzi w stawie przekracza zakres fizjologicznej ruchomości stawu. Może to prowadzić do uszkodzeń torebki stawowej, więzadeł, a nawet powierzchni stawowych. Możemy wyróżnić dwa typy skręceń stawu. Mowa tutaj o uszkodzeniach inwersyjnych, gdy nasza stopa bardziej kieruje się do środka, a obszar kostki bocznej ulega urazowi. Drugim rodzajem skręceń są urazy ewersyjnie, czyli sytuacja odwrotna do poprzedniej.

Objawy skręcenia stawu skokowego?

Jakie są objawy skręcenia stawu? W przypadku skręcenia przede wszystkim występuje ból, który jest zależny od stopnia uszkodzenia i łączy się z tkliwością tego obszaru. W poważniejszych sytuacjach bólowi towarzyszy obrzęk ze stanem zapalnym oraz ograniczeniem funkcji, czyli ograniczeniem ruchu oraz obciążania danego stawu. Gdy dochodzi do rozerwania części aparatu torebkowo-więzadłowego może również występować krwiak w okolicach podeszwy stopy.

Klasyfikacja skręceń stawu

Istnieje czterostopniowa skala, która określa stopień uszkodzenia aparatu torebkowo-więzadłowego. W stopniu pierwszym dochodzi do lekkiego skręcenia stawu i lekkiego naciągnięcia torebki stawowej oraz więzadeł stawu. Następnie dochodzi do naciągnięcia tych struktur z możliwym częściowym naderwaniem niektórych włókien torebki lub więzadeł. W trzecim stopniu dochodzi do pełnego naderwania więzadeł wraz z torebką stawową w parze z obrzękiem, krwiakiem i stanem zapalnym. W czwartym stopniu może dochodzić do awulsyjnego oderwania się przyczepu mięśniowego. Oznacza to, że przyczep ścięgna mięśniowego do kości może ulec oderwaniu wraz z fragmentem kości. Klasyfikacja ta jest bardzo płynna, ponieważ nie da się jasno określić ile włókien zostało jedynie naciągniętych a ile naderwanych. Natomiast służy ona  jako wyznacznik stopnia skręcenia oraz umożliwia określenie czasu powrotu do zdrowia. W przypadku skręceń stawu pomocne okazuje się badanie USG, które w precyzyjny sposób określa nam rozległość uszkodzenia. Natomiast zaleca się wykonywanie go w momencie mniejszego obrzęku, ponieważ precyzyjniej można określić wtedy, które struktury uległy uszkodzeniu.

Nie zwlekaj

Rozpoznajesz te dolegliwości?

Skręcenia stawu skokowego

Co robić w przypadku skręcenia stawu? W pierwszych chwilach warto skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi wywiad i odpowiednie badanie fizykalne. Natomiast w pierwszych chwilach po skręceniu należy zadbać o odciążenie danej kończyny, tak aby ograniczyć obciążanie uszkodzonego stawu. W chwili odpoczynku warto utrzymywać nogę powyżej linii serca i unikać przebywania w długotrwałej pozycji siedzącej co wspomoże drenaż i zmniejszy zastój w chorej kończynie. Dlatego też ważne jest aby zadbać o podaż odpowiedniej ilości wody, która jest potrzebna do regeneracji organizmu.  Kontrowersyjne może się okazać unikanie mocnego chłodzenia lodem skręconej kostki. Często widzimy sportowców, którzy bezpośrednio po urazie dostają lód na uszkodzony region. Należy pamiętać, że sportowcy nie mają być zdrowi, a sprawni do podejmowania wysiłku. Są to dwie różne rzeczy, dlatego według najnowszych doniesień ochładzanie kostki lodem bezpośrednio po urazie może wydłużyć czas powrotu do zdrowia. Powstający obrzęk i stan zapalny w pierwszych dniach ma za zadanie chronić nasz staw i umożliwić „posprzątanie” uszkodzonych komórek, tak aby nowe zdrowe komórki mogły zastąpić miejsce tych uszkodzonych.

Istnieje wiele istotnych czynników, wartych rozważenia w przypadku skręcenia stawu, nie mniej jednak w dzisiejszym wpisie chciałem w prosty sposób przedstawić czym są skręcenia. Jeśli interesuje Cię temat skręceń stawu daj o tym znać w gabinecie lub w mediach społecznościowych, a przygotuję więcej ciekawych informacji na ten temat.

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

    Masz pytania? Napisz do nas






    Jak do nas trafić?

    Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

    W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

    Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

    Nasza lokalizacja