Czym jest dyskopatia i dlaczego nie należy się jej bać?

autor: mgr fizjoterapii Szymon Rado

„Bez diagnozy, całe leczenie jest irracjonalne”- Hipokrates

Dyskopatia, protruzja, ekstruzja, wypadnięty dysk, mam korzonki, mam przepuklinę , czyli dużo trudnych pojęć, które nie wiadomo jak interpretować. Zapewne zdarzyło wam się usłyszeć od kogoś ze znajomych, że ma przepuklinę czy też wypadł mu dysk. Możliwe, że sami doświadczyliście bólu pleców i ktoś wam powiedział, że to musi być dyskopatia. Często używane jest powiedzenie: to na pewno są „korzonki! Ja też je miałem”. W chwili gdy nagle poczujecie ból w krzyżach lub coś was zakłuje w tej okolicy na czole pojawia się pot i macie w myślach najgorsze scenariusze. Dlatego w tym wpisie chciałbym przybliżyć wam czym jest dyskopatia, czy jest ona groźna i co mówią na ten temat badania.

Posłuchaj o dyskopatii:

Dolegliwości bólowe pleców mogą mieć różne podłoże i wiele przyczyn ich występowania. Dyskopatia to nic innego jak zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego powstające na tle przeciążeniowym lub wynikające ze starzenia się organizmu. Chcąc przybliżyć Wam temat kręgosłupa muszę opowiedzieć o anatomii.  Nasz kręgosłup składa się z kolumny kręgów, które pomiędzy sobą tworzą stawy międzykręgowe. Taki staw składa się z dwóch kręgów oraz krążka międzykręgowego, który łączy ze sobą te dwa kręgi. Istnieje wiele innych struktur, które wchodzą w skład stawu międzykręgowego, natomiast dzisiaj skupimy się na dysku międzykręgowym, czyli potocznie mówiąc dysku. Wiele osób, gdy słyszy termin dysk ma w głowie zdanie: to jest winowajca bólu wszystkich kręgosłupów! Czy tak jest faktycznie? Badania dowodzą, że u osób z bólem kręgosłupa przyczyną tego bólu nie musi być dyskopatia. Co więcej, istnieją również badania, które pokazują w obrazie rezonansu magnetycznego, że osoby, które mają dyskopatie na wielu poziomach wcale nie zmagają się z bólem kręgosłupa? Jak to możliwe? Otóż nasze ciało jest doskonałym wynalazkiem i to co widoczne na zdjęciu obrazowym wcale nie obrazuje faktycznego stanu naszego ciała.  Wracając tym samym do słów Hipokratesa: „bez diagnozy, całe leczenie jest irracjonalne”, czy faktycznie opłaca nam się usłyszeć diagnozę, która brzmi: „ma Pan/Pani dyskopatię”. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że lepiej nie wykonywać rezonansu magnetycznego, ponieważ są okoliczności w których takie badanie jest konieczne. Natomiast w wielu przypadkach doświadczamy tak zwanego efektu nocebo, czyli jeśli usłyszymy diagnozę, że mamy dyskopatię i nic z tym nie da się zrobić to na pewno możemy się wystraszyć i nasz stan zdrowia ulegnie pogorszeniu.

Co robić w przypadku, gdy bolą nas plecy lub usłyszeliśmy z wyników, że mamy dyskopatię? Nasz kręgosłup ma to do siebie, że aby dobrze funkcjonować i służyć nam przez całe życie potrzebuje naszej uwagi i opieki. Możemy o niego zadbać poprzez małe zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu. Powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Udowodnione jest, że codzienne spacery w umiarkowanym tempie poprawiają stan naszego kręgosłupa i dobrze działają na nasze krążki międzykręgowe, odpowiednio je odżywiając. Dlatego, można zacząć od krótkich spacerów na łonie natury, a nie muszą być to od razu  długie i męczące wędrówki. Drugą rzeczą jaką możemy wdrożyć do naszego planu dnia jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Nasze dyski składają się głównie z wody, dlatego zadbanie o odpowiednią ilość wody w ciągu dnia jest kluczowym elementem profilaktyki bólów pleców. Kolejnym elementem jest sen. Może się wydawać to banalne ale nasz organizm regeneruję się w największym stopniu podczas snu. Tak więc codzienne chodzenie spać o późnych godzinach i nie wysypianie się nie jest najlepszym pomysłem. Zadbaj więc aby sen był ważną częścią twojego życia, mowa tu o 7-8 godzinach snu w ciągu doby. Jeśli mówimy o śnie i o nawodnieniu to uzupełnieniem tych dwóch rzeczy jest zadbanie o odpowiednie odżywianie się. Nie chce mówić tutaj, że jeśli bolą cię plecy to musisz mieć rygorystyczną dietę i odstawić większość ulubionych pokarmów. Należy mieć do tego zdrowe podejście, tak aby weszło to nam w nawyk, a nie było powodem złego humoru. Najważniejszą rzeczą jest ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych o dużej zawartości cukrów prostych i konserwantów, które nie stanowią odpowiedniego źródła składników odżywczych dla naszego organizmu. Spożywanie żywności wysoko przetworzonych powoduje, że nasze stawy czy też mięśnie nie mają odpowiedniego budulca do tego aby móc się odpowiednio regenerować. Chciałbym jeszcze wspomnieć o naszej sferze psychicznej, a to znaczy o stresie w ciągu dnia. Życie w chronicznym stresie nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Stres może nasilać odczucia bólowe i pogarszać zdolność naszego organizmu do regeneracji. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na to co powoduje u nas stres, co nas denerwuje i postarać się popracować nad tym. Nie mówię tutaj: Nie stresuj się!, ponieważ stres nie zniknie ot tak. Natomiast ważną rzeczą jest zauważenie, że coś nas stresuje i to co możemy wtedy zrobić jest uczynienie dla siebie czegoś dobrego, czyli rzeczy, które lubimy najbardziej np. wyjazd na weekend w góry, pójście do kina itp.

Po przeczytaniu tego artykułu, chciałbym aby osoby, które doświadczają bólu kręgosłupa i usłyszały, że mają dyskopatię i ten kręgosłup już będzie tak boleć nie załamywały się. Dyskopatia to nie wyrok i wcale nie musi ona boleć. Zostało to już udowodnione w badaniach naukowych, więc nie należy w takiej sytuacji być przestraszonym. Istnieje dużo czynników, które wywołują dolegliwości bólowe ale jest szereg czynności profilaktycznych, które będą chroniły nas przed bólem. Więcej o radzeniu sobie z bólem kręgosłupa przy dyskopatii w następnym wpisie!

Kontakt

Qi-med.com
Rzepakowa 4d/2
40-547 Katowice
NIP 849 146 66 85

kontakt

  Masz pytania? Napisz do nas


  Jak do nas trafić?

  Lokal znajduje się na osiedlu „Nowy Brynów” Ul. Rzepakowa 4 klatka D lokal 2. Osiedle posiada dwie bramy, do gabinetu szybciej poprowadzi brama od strony Żabki i tym wejściem prosimy wjeżdżać samochodem. W celu otwarcia bramy prosimy zadzwonić pod numer 506 209 803. Następnie należy kierować się w stronę parkingu, który znajduje się pod linią wysokiego napięcia, tam znajdują się dwa miejsca parkingowe oznaczone napisem „Qi-med.com parking dla pacjentów”. Pozostałe miejsca są prywatne. W pobliżu miejsc parkingowych znajduje się wejście do lokalu – jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od strony klatki. Wejście furtką ogrodową w stronę drzwi wejściowych lokalu.

  W przypadku wejście na osiedle przez furtkę osiedlową, gdzie znajduje się domofon. Na domofonie należy wybrać klatkę D i nr mieszkania 2 ( w tym przypadku to 402 „Dzwonek”) lub zadzwonić 506 209 803 .

  Po prawej stronie drzwi lokalu jest dzwonek do drzwi, na który należy nacisnąć i czekać aż drzwi się otworzą. Osoby dojeżdżające komunikacją miejską – Lokal znajduje się 400 metrów od Centrum Przesiadkowego Brynów.

  Nasza lokalizacja